Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-52,t-jak_dzialają_klimatyzatory.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-04-20

Jak działają klimatyzatory

Klimatyzator ma za zadanie utrzymanie komfortu cieplnego w klimatyzowanym pomieszczeniu. W niniejszym artykule przedstawiona zostanie budowa i sposób działania tego urządzenia. Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję dogrzewania klimatyzowanego pomieszczenia, jednak tutaj skupimy się na ich funkcji chłodzącej.

Budowa klimatyzatora

Zasada działania klimatyzatora. Fot.: Wikipedia Zasada działania klimatyzatora
Fot: Wikipedia (licencja CC, Autor: Pbroks13)

Podstawowymi podzespołami każdego klimatyzatora są:

  • w układzie chłodzenia powietrza – wymiennik ciepła (parownik) oraz wentylator nadmuchowy
  • w układzie chłodzenia czynnika chłodzącego – sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny.

Urządzenia te połączone rurkami tworzą szczelny, zamknięty układ, który wypełnia czynnik chłodzący

Zasada działania klimatyzatora

Powietrze z klimatyzowanego pomieszczenia kierowane jest przez wentylator na wymiennik ciepła zwany parownikiem, gdzie oddaje ciepło do czynnika chłodzącego, a tym samym ulega ochłodzeniu i powraca do pomieszczenia. Jest to układ chłodzenia powietrza w pomieszczeniu.

Ponieważ czynnik chłodzący klimatyzatora został ogrzany, aby urządzenie mogło w dalszym ciągu działać (chłodzić) należy obniżyć temperaturę czynnika chłodzącego. W wyniku ogrzania czynnik chłodzący rozpręża się i odparowuje, a pary płyną do sprężarki, gdzie zostają poddane sprężaniu. Sprężanie powoduje wzrost ciśnienia oraz temperatury. Następnie dostają się do skraplacza, a tam oddają ciepło na zewnątrz (przy pomocy wentylatora chłodzącego skraplacz) i skraplają się - stają się przechłodzoną cieczą pod wysokim ciśnieniem.

Następnie poprzez zawór rozprężny czynnik chłodzący ponownie przepływa do parownika, gdzie pobiera ciepło z powietrza pomieszczenia i cykl się zamyka.

Tak działa klimatyzator typu kompakt, gdzie wszystkie części znajdują się w jednej obudowie.

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch oddzielnych jednostek – wewnętrznej, w skład, której wchodzi wymiennik ciepła oraz wentylator nadmuchowy.

Jednostka zewnętrzna znajduje się na poza budynkiem i tworzy ją sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny. Zaletą tego typu klimatyzatorów jest to, że części wytwarzające hałas znajdują się poza budynkiem.

Bardziej rozbudowana wersja klimatyzatorów typu split umożliwia do jednej jednostki zewnętrznej podłączyć kilka jednostek wewnętrznych i nosi nazwę multi split.