www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak skutecznie walczyć z efektem torby foliowej

Informacja prasowa / Data: 2010-04-07

Problem nadmiernej wilgoci to prawdziwa zmora właścicieli domów z poddaszem. Walka z nią to przysłowiowa walka z wiatrakami, a szkody jakie potrafi wyrządzić sięgają nieporównywalnie wyżej niż inwestycja w materiały izolacyjne na etapie budowy domu. Jak zawczasu zadbać o poddasze, aby nie doprowadzić do powstania efektu torby foliowej?

Efekt torby foliowej – czyli problem z nadmierną wilgocią - to pomimo coraz bardziej zaawansowanej technologii wykorzystywanej w budownictwie, zjawisko coraz częściej występujące na poddaszach budynków. Stosowany obecnie model systemu dachowego oparty został nie o jedną, ale kilka warstw, których wykorzystanie ma dać gwarancję wieloletniej trwałości, a także, co jest coraz bardziej istotne dla budujących - energooszczędności na najwyższym poziomie. Dlatego budowane domy są coraz lepiej zaizolowane i szczelne, począwszy od fundamentów aż po dach. - “Problem rozpoczyna się w momencie zastosowania słabych jakościowo materiałów na etapie budowy oraz niewiedzy, jak należy dbać o dom po jego zbudowaniu “- ostrzega Jakub Staszewski z firmy Folnet zajmującej się sprzedażą produktów dachowych.

Zalecenia ekspertów

Eksperci z firmy Folnet przyznają zgodnie, że właściwie zaprojektowany system wentylacyjny jest tak samo ważny, jak materiały termo- i paroizolacyjne wykorzystywane do izolacji dachów. Dlatego, aby nie dopuścić do powstania wilgoci niezbędne jest zastosowanie takiego rodzaju folii paroizolacyjnej, który w połączeniu z odpowiednio dobraną wentylacją mechaniczną poddasza, będzie odpowiedzialny za prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach, eliminując jednocześnie ryzyko gromadzenia się wilgoci.

Typy folii

Na rynku dostępne są trzy rodzaje tego typu folii: niezbrojone (najtańsze, co za tym idzie najmniej trwałe), zbrojone z napylonym aluminium (zbudowane z polipropylenu zbrojonego siatką) lub wykonane na bazie włókniny polipropylenowej. Do ostatniej grupy zaliczyć można aktywną folię paroizolacyjną, która przepuszcza ok. 6-8 g wody na m² w ciągu doby oraz umożliwia regulację nadmiaru wilgoci z obu jej stron - zewnętrznej i wewnętrznej. Należy jednak pamiętać, że tego typu folia nie zastępuje wentylacji grawitacyjnej, a jedynie ją wspomaga.

Z kolei zastosowanie wysoko paroprzepuszczalnej membrany dachowej zapewnia ochronę izolacji termicznej przed działaniem wiatru, wody, a nawet kurzem zwiększając nie tylko szczelność całego dachu, ale po części utrwalając szczelność folii paroizolacyjnej. Membrana znana jest także z wysokiej odporności na zmiany warunków pogodowych, poprzez zdolność do dostosowania się do skoków temperatury w zakresie od -40 C do ok. +90 C.

Maciej Hankiewicz, ekspert od folii i membran dachowych z firmy Folnet, dodaje: “Zarówno folie, jak i membrany wymagają sklejania odpowiednimi taśmami klejącymi. Służą one do uszczelniania połączeń na zakładkach, w miejscach łączenia z murem czy uszkodzeń powstałych w wyniku montażu. Zastosowanie taśm i klei pozwala zaoszczędzić do 9 proc. zapotrzebowania na ciepło rocznie. Punktami wymagającymi sklejenia są: rozdarcia uszczelniane za pomocą taśm jednostronnych reperacyjnych, zakładki, do których wykorzystuje się taśmy jedno- lub dwustronne oraz połączenia z murem, drewnem i kominami, w przypadku których stosowane są taśmy butylowe. Z kolei do uszczelniania membran dachowych w kontakcie z kontrłatami wykorzystuje się taśmy typu Purotec”.

Sposoby na wilgoć w trakcie budowy

W czasie budowy domu można zastosować kilka dodatkowych działań prewencyjnych - wykorzystywać wyłącznie suche elementy konstrukcji dachu (np. drewno),

wstrzymać się z dalszymi pracami do momentu wyschnięcia domu (często ignorowane ze względu na zbyt długi czas schnięcia - nawet 2 lata),

mokre prace wykończeniowe realizować po założeniu paroizolacji (szczególnie, gdy na dworze panuje niższa temperatura niż wewnątrz budynku).

Inne rozwiązania niż wyżej wymienione mogą okazać się mało skuteczne - stosowanie półśrodków nie zapewni ochrony przed wilgocią oraz powstawaniem szkodliwych grzybów i pleśni.

Źródło: www.otopr.pl

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak walczyć z zagrzybionymi ścianami

Jak walczyć z zagrzybionymi ścianami

Zawilgocenia w budynkach nie tylko są nieestetyczne i ni... » ...więcej
Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?

Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?

Elewacja to wizytówka każdego budynku. Swoje funkcje re... » ...więcej
Jak działają klimatyzatory

Jak działają klimatyzatory

Klimatyzator ma za zadanie utrzymanie komfortu cieplnego w klimatyzowanym pomieszczeniu. W niniej... » ...więcej
Jak przedłużyć trwałość okien

Jak przedłużyć trwałość okien

Nowoczesne okna z PCW lub drewna – z okuciem obwied... » ...więcej
Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdy... » ...więcej
Jak ułatwić życie alergikom w domu

Jak ułatwić życie alergikom w domu

Alergia staje się coraz powszechniejszym problemem, cier... » ...więcej
Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w powietrzu

Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w powietrzu

Dwutlenek węgla jest jednym z naturalnych składników p... » ...więcej
Polecamy porady
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia