www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Kosztowne straty, czyli jak prawidłowo dobrać izolację systemu klimatyzacyjnego

Informacja prasowa / Data: 2010-05-07

Postępujące zmiany klimatyczne w rejonie umiarkowanym sprawiają, że po urządzenia klimatyzacyjne sięgają coraz częściej nie tylko mieszkańcy krajów śródziemnomorskich, ale również Polski. Niestety wiąże się to ze zwiększeniem poboru energii elektrycznej, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz zwiększenia kosztów eksploatacji budynków. Dlatego tak istotnym jest prawidłowe izolowanie instalacji klimatyzacyjnej, pozwalające zredukować straty energii oraz poprawić wydajność systemu.

Izolacja jest szczególnie istotna w przypadku instalacji chłodniczych, ponieważ występująca w nich różnica pomiędzy temperaturą czynnika, a temperaturą otoczenia prowadzi do znacznych strat energii. W przypadku instalacji klimatyzacyjnej zjawisko to kompensuje się poprzez dłuższe i częstsze włączanie modułu chłodzącego, co oczywiście wiąże się ze zwiększeniem kosztów. Prawidłowo dobrana izolacja ogranicza swobodny przepływ energii cieplnej, dzięki czemu cała instalacja pracuje wydajniej. Dotyczy to zarówno dużych instalacji, obsługujących całe budynki, ale także niewielkie systemy klimatyzujące domy jednorodzinne i mieszkanie w bloku.

Kompleksowa klimatyzacja budynków

Jednym z najbardziej popularnych sposobów klimatyzowania dużych powierzchni biurowych albo wręcz całych budynków są systemy, w których czynnikiem chłodzącym jest tzw. „woda lodowa”. Jest to schłodzona do temperatury ok. 6ºC woda, czysta bądź z dodatkiem substancji przeciwdziałającej zamarzaniu, np. glikolu. Dzięki temu jest ona w pełni bezpieczna dla otoczenia, ponieważ w razie uszkodzenia instalacji do atmosfery nie ulatniają się szkodliwe gazy, jak ma to miejsce w przypadku systemu opartego na freonie. Niestety, z możliwością chłodzenia dużych powierzchni wiąże się też duża odległość, jaka występuje pomiędzy agregatem a klimatyzatorem. Im dłuższe są rury łączące te dwa elementy, tym bardziej ogrzewa się czynnik chłodzący, ponieważ to właśnie one są najsłabszym ogniwem termicznym całego systemu. Dlatego też wyjątkowo ważna jest odpowiednia izolacja rur z czynnikiem chłodzącym, ograniczająca  wymianę ciepła między transportowanym czynnikiem a otoczeniem. Minimalizując różnicę między temperaturą początkową, a końcową czynnika uzyskuje się skrócenie czasu pracy agregatu, a tym zmniejsza się koszty eksploatacji systemu klimatyzacyjnego.„ Prowadząc obliczenia i opracowania dotyczące zmniejszenia emisji CO², firma Armacell udowodniła, że jest możliwe osiągnięcie znacznych oszczędności energii poprzez dobór i zastosowanie odpowiedniej izolacji instalacji klimatyzacyjnej” – mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. Jednym ze sposobów na odpowiednie zabezpieczenie rur instalacji klimatyzacyjnej jest zastosowanie uniwersalnej, zbudowanej na bazie syntetycznego kauczuku, otuliny Armaflex AC. Dzięki niskiej przewodności cieplnej jest ona efektywnym sposobem na zoptymalizowanie sprawności instalacji i zaoszczędzenie energii. Co więcej, izolacje te są dostępne w różnych grubościach oraz dla rur o różnych średnicach. Pozwala to doskonale dopasować parametry otuliny dla konkretnych wymagań.

Klimatyzacja indywidualna

Problem strat energii nie dotyczy tylko rozległych instalacji obejmujących całe piętra budynku. Nawet decydując się na zainstalowanie niewielkiego systemu klimatyzacyjnego coraz bardziej racjonalnie podchodzimy do kwestii oszczędności energii. Ma to niewątpliwie związek ze stale zwiększającymi się kosztami energii elektrycznej oraz rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa. Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się systemy izolacji przeznaczone do domowych klimatyzatorów. Na polskim rynku dostępna jest cała gama produktów przeznaczonych zarówno dla tych, którzy dopiero planują instalację klimatyzacji, jak i dla osób chcących podnieść wydajność już istniejącego systemu. W pierwszym przypadku warto rozważyć zakup fabrycznie preizolowanych rur klimatyzacyjnych, takich jak np. Tubolit Split, stworzony z myślą o instalacjach typu split lub multisplit, gdzie jednostka zewnętrzna (skraplacz) podłączona jest do jednej lub kilku jednostek zewnętrznych (parownik). Preizolowana rura Tubolit Split składa się z certyfikowanej rury miedzianej wysokiej jakości z fabrycznie dopasowaną do niej otuliną Tubolit wykonaną na bazie polietylenu. Tego typu rozwiązanie nie tylko gwarantuje nam doskonałe dopasowanie izolacji, ale również znacznie skraca czas montażu całego systemu.

Natomiast, gdy chcemy obniżyć koszty eksploatacji i podnieść wydajność istniejącej już instalacji klimatyzacyjnej, warto zwrócić uwagę na otulinę HT Armaflex S, która od kwietnia dostępna jest w ofercie firmy Armacell. Ta elastyczna, zbudowana na bazie ekstrudowanej pianki elastomerowej izolacja, dzięki swojej bardzo szerokiej tolerancji temperaturowej, doskonale sprawdza się  zarówno jako izolacja instalacji z czynnikiem o bardzo wysokiej, jak i niskiej temperaturze.

Dodatkowym plusem obu rozwiązań jest również pokrycie ich wytrzymałą warstwą ochronną, mającą zabezpieczać izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą wystąpić szczególnie w przypadku fragmentów instalacji poprowadzonych na zewnątrz budynków. Co więcej, zarówno Tubolit Split jak i HT Armaflex S są wyjątkowo odporne na wpływ warunków atmosferycznych, takich jak np. promieniowanie UV mogące prowadzić do zniszczenia otuliny.

Nie tylko izolacja

Nie ma znaczenia, czy izoluje się rury w instalacjach klimatyzacyjnych typu split w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach, czy też rozbudowanych systemach pracujących w wielkich biurowcach, zastosowanie odpowiednio dobranej, dobrej jakości otuliny ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala bowiem zapobiec skraplaniu się pary wodnej na powierzchni rur, które może prowadzić do powstania nieestetycznych zacieków czy wręcz grzybów. Zastosowanie materiału o zamkniętej strukturze komórkowej skutecznie blokuje dostęp pary wodnej, eliminując tym samym możliwość jej kondensacji.

Odpowiednia izolacja jest ważna z jeszcze jednego powodu. „Zgodnie z dyrektywą europejską 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny budynku. Dlatego też, szczególnie w przypadku dużych inwestycji, warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu instalacji klimatyzacyjnej, co pozwoli podnieść atrakcyjność budynku w oczach przyszłych klientów, bez względu na to, czy mamy do czynienia z blokiem mieszkalnym czy też z biurowcem. Pozwala to bowiem obniżyć straty energii, co korzystnie wpłynie zarówno na późniejsze koszty eksploatacji budynku jak i na wpływ, jaki ma on na środowisko naturalne” – mówi Jarema Chmielarski.

Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później firma o nazwie „Armstrong Kork GmBH” zostaje założona w miejscowości Münster w Niemczech, gdzie od 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu . Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu. W 2000 roku efektem wykupu części „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell” .Obecnie firma specjalizuje się w produkcji elastycznych otulin, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do systemów grzewczych, instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i sanitarnych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie.. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych wewnątrz konstrukcji budynku oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych produkt ów, poparta prawie 150 – letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej , ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie , ale również szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.

Źródło: www.gutpr.pl

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Uciekająca energia, czyli jak dobrać odpowiednią izolację termiczną w instalacjach chłodniczych i klimatyzacji?

Uciekająca energia, czyli jak dobrać odpowiednią izolację termiczną w instalacjach chłodniczych i klimatyzacji?

W instalacjach chłodniczych różnica pomiędzy temperaturą otoczenia, a temperaturą czynnika chłodniczego prowadzi do znacznych strat energii, zwiększając tym samym koszty eksploatacyjne systemu. Odpowiednio dobrana izolacja termiczna pozwala zredukować swobodny przepływ energii cieplnej, a w konsekwencji zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Zbigniew Kilijańczyk, ekspert z firmy Thermaflex, podpowiada, czym zatem powinniśmy się kierować oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze izolacji systemu... » ...więcej
Zapłakane okna, czyli dlaczego szyby parują?

Zapłakane okna, czyli dlaczego szyby parują?

Zaparowane szyby to zmora niejednego z nas. Co roku w okr... » ...więcej
Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?

Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?

Elewacja to wizytówka każdego budynku. Swoje funkcje re... » ...więcej
Jak walczyć z zagrzybionymi ścianami

Jak walczyć z zagrzybionymi ścianami

Zawilgocenia w budynkach nie tylko są nieestetyczne i ni... » ...więcej
Jak działają klimatyzatory

Jak działają klimatyzatory

Klimatyzator ma za zadanie utrzymanie komfortu cieplnego w klimatyzowanym pomieszczeniu. W niniej... » ...więcej
Jak przedłużyć trwałość okien

Jak przedłużyć trwałość okien

Nowoczesne okna z PCW lub drewna – z okuciem obwied... » ...więcej
Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdy... » ...więcej
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia