www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Wentylacja mechaniczna - wyciągowa z centralnym wentylatorem

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2010-09-20

Działanie wentylacji grawitacyjnej w dużej mierze uzależnione jest od warunków atmosferycznych, a te często są przyczyną złego jej działania. Jednym ze sposobów poprawienia tej sytuacji jest montaż wentylatorów wyciągowych na wlotach kanałów wywiewnych. Niestety ten sposób usuwania zużytego powietrza ma poważną wadę. Wentylacja działa tylko podczas pracy wentylatorów. Wirnik nie pracującego wentylatora skutecznie zamyka możliwość przedostania się powietrza do przewodu wywiewnego.

Skuteczniejszym, coraz częściej spotykanym sposobem wentylacji pomieszczeń w budynkach jest zastosowanie jednego, centralnego wentylatora wyciągowego. W tym przypadku następuje zastąpienie wentylacji grawitacyjnej, wentylacją mechaniczną - wyciągową. Decyzję, jaki rodzaj wentylacji zastosować w budynku najlepiej podjąć na etapie projektowania i wtedy odpowiednio zaprojektować kominy wentylacyjne lub prowadzenie lekkich przewodów wentylacyjnych, w zależności od rodzaju wentylacji. Jednak, również w budynkach już gotowych istnieje możliwość wykonania wentylacji mechanicznej, chociaż wykonanie prac modernizacyjnych może być związane z szerszym ich zakresem.

Jak to działa

Sposób podłączenia centralnego wentylatora wyciągowego

Przede wszystkim praca wentylatora ma charakter ciągły. Tak więc również wymiana powietrza w pomieszczeniach następuje w sposób ciągły, niezależnie od warunków atmosferycznych. Aby system działał prawidłowo należy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz np. przez nawiewniki.

Najważniejszym elementem układu jest centralny wentylator wyciągowy. Urządzenia do stosowania w budynkach jednorodzinnych mają zwykle kompaktową budowę i mały ciężar. Wyposażone są w silnik niewielkiej mocy – zwykle do 100 W, tym samym zużywają niewiele energii elektrycznej. Są ciche, znajdują się w zaizolowanej obudowie, dzięki czemu nie są uciążliwe dla mieszkańców. Obudowa posiada króćce do podłączenia przewodów do wyciągania powietrza z pomieszczeń oraz odciągu kuchennego, a także przewodu do wyrzutu powietrza na zewnątrz.

Sterowanie układem

Układem wentylacji mechanicznej wyciągowej z centralnym wentylatorem można sterować, dostosowując jej wydajność do potrzeb mieszkańców budynku, tym samym zapewniając im komfortowe warunki mieszkania i odpowiednią jakość powietrza.

Jednym ze sposobów sterowania jest zmiana prędkości obrotowej wirnika wentylatora. Oczywiście jej zwiększenie spowoduje zwiększenie wydajności całego układu wentylacyjnego. Jednak regulatory przepływu powietrza, które znajdują się na króćcach wyciągowych, umożliwiają ustawienie na stałe tego parametru w niektórych pomieszczeniach np. w łazienkach. W pozostałych pomieszczeniach np. w kuchni przepływ powietrza się zwiększy.

Zastosowanie w układzie wentylacji wentylatora przystosowanego do współpracy z nawiewnikami i kratkami wyciągowymi higrosterowanymi pozwala na precyzyjniejsze sterowanie układem i co również jest ważne minimalizuje koszty ogrzewania budynku. Napływem oraz odpływem powietrza sterują nawiewniki oraz kratki czułe na aktualną wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Należy zaznaczyć, że nawet, gdy wilgotność jest niska, wentylator pracuje, wymuszając minimalną wymianę powietrza. Ten sposób działania wentylacji nie powoduje niepotrzebnego wyziębiania pomieszczeń, dając oszczędność energii, ale również zachowując dobrą jakość powietrza w budynku.

Wady i zalety systemu

Do wad wentylacji mechanicznej z centralnym wentylatorem można zaliczyć koszty zakupu urządzenia oraz montażu systemu. Jednak w przypadku wykonania układu na etapie budowy budynku, koszt może być mniejszy niż budowa kominów wentylacyjnych dla wentylacji grawitacyjnej.

  • Wyposażając dom w system wentylacji mechanicznej będziemy ponosić dodatkowe koszty jego pracy, które zależą od ilości pobranej energii elektrycznej oraz bieżącej eksploatacji (np. wymiana filtrów).
  • Koszt centralnego wentylatora, zależy od jego wydajności oraz wyposażenia (np. regulator obrotów). Jednak instalując wentylator bardziej zaawansowany technicznie (sposób sterowania wentylacją), koszty jego pracy, w związku z poborem energii będą niższe.

System posiada szereg zalet:

  • Uniezależnia działanie wentylacji domu od zewnętrznych warunków pogodowych.
  • Wykonanie wentylacji mechanicznej wywiewnej jest inwestycją tańszą niż wentylacji z rekuperatorem.
  • Utrzymuje stałe parametry wymiany powietrza w pomieszczeniach w zależności od ustawień użytkownika lub zastosowanych urządzeń sterowniczych wentylacji.
  • Ponieważ zwykle wentylator instalowany jest w pomieszczeniu gdzie nie przebywają na stałe użytkownicy (np. na poddaszu), urządzenie jest izolowane, a tym samym ciche, układ jest komfortowy w użytkowaniu.
     
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wybór odpowiedniej wentylacji jest równie ważny jak st... » ...więcej
Prawidłowa wentylacja w domu – porada eksperta

Prawidłowa wentylacja w domu – porada eksperta

Jak zagwarantować lepsze samopoczucie wszystkich domowni... » ...więcej
Wentylacja kuchni, to czyste powietrze w domu

Wentylacja kuchni, to czyste powietrze w domu

Kuchnia, to jedno z pomieszczeń, w którym powstają ró... » ...więcej
Wentylator PLAY- cicha wentylacja w każdym domu

Wentylator PLAY- cicha wentylacja w każdym domu

Efektywna wentylacja pomieszczeń ma niezwykle istotne zn... » ...więcej

Wentylacja higrosterowana

Przyjmuje się, że poziom wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia charakteryzuje ... » ...więcej
Prawidłowa wentylacja to lepszy komfort życia

Prawidłowa wentylacja to lepszy komfort życia

Ruch powietrza w pomieszczeniu jest zalecany z wielu względ... » ...więcej
Klimatyzacja i wentylacja, a zdrowie

Klimatyzacja i wentylacja, a zdrowie

Człowiek w czasie swojego życia znaczną jego część sp... » ...więcej
Nowoczesna  wentylacja w zgodzie z naturą

Nowoczesna wentylacja w zgodzie z naturą

W oparciu o innowacyjne technologie konstruktorzy marki B... » ...więcej
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia