www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Informacja prasowa / Data: 2011-03-17

Wzrost świadomości ekologicznej, a także wymierne korzyści płynące ze zmniejszenia wysokości rachunków za ogrzewanie sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się budowę domu pasywnego – tradycyjnego lub z prefabrykatów. Niestety pojawiają się głosy, że choć tego typu budownictwo ma ogromne spektrum zalet, to posiada również jedną wadę – niekorzystny mikroklimat. Od czego zależy mikroklimat w domu i jak ta kwestia wygląda w domach pasywnych, wyjaśnia Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z.o.o.

Rodzaj ścian zewnętrznych, a mikroklimat

Czy materiał oraz technologia wykonania ścian zewnętrznych ma wpływ na jakość powietrza wewnątrz budynku? Wiemy, że w budynkach wybudowanych w technologii tradycyjnej szczelność przegród oraz okien i drzwi, przy równoczesnym braku jakiejkolwiek wentylacji powoduje powstawanie wilgoci, a co za tym idzie mieszkanie w takim budynku stanowi co najmniej zagrożenie dla zdrowia.

Mikroklimat panujący w domu w dużym stopniu uzależniony jest od ścian zewnętrznych, gdyż to właśnie od tych przegród zależy poziom temperatury i wilgotności. Im lepiej zaizolowane ściany, tym większy komfort cieplny i przyjemniejszy mikroklimat”, mówi Dominik Kosmała.

W budownictwie prefabrykowanym, w jakim specjalizuje się firma Wolf System, przegrody wyróżnia duża szczelność, co pozwala maksymalnie ograniczyć straty ciepła. Co więcej, dobra izolacja ścian zewnętrznych sprawia, że wilgoć z zewnątrz nie przedostaje się do środka budynku i odwrotnie – z wnętrza domu nie dostaje się do warstw izolacyjnych ściany. Dzięki temu nie pojawia się problem zawilgocenia ścian czy niekorzystnej dla zdrowia pleśni, co jest bardzo ważne z punktu widzenia jakości życia domowników. Jeśli chodzi o akumulacyjność to znacznie wyższa jest ona w domach tradycyjnych niż w budynkach prefabrykowanych. Oznacza to, że domy z prefabrykatów nagrzewają się w krótszym czasie niż te murowane, ale z drugiej strony – szybciej tracą temperaturę. Warto pamiętać jednak, że choć wpływ przegród zewnętrznych na mikroklimat panujący w domu jest nie do przecenienia, to nie można w tym temacie pomijać kwestii odpowiedniej wentylacji”, wyjaśnia nasz ekspert.

Wilgotność powietrza w budynkach pasywnych

A jak wygląda sprawa wilgotności powietrza w tego typu budynkach. Czy są jakieś niedogodności z tym związane i jak z nimi walczyć?

Jeśli chodzi o domy pasywne, to powietrze w tego typu budynkach bywa zbyt suche. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy mamy rekuperację, ogrzewanie podłogowe i palimy w kominku. Aby wyeliminować niedogodności płynące ze zbyt suchego powietrza, konieczny jest montaż urządzeń do wentylacji, które pozwolą zachować odpowiedni poziom nawilżenia i temperatury. Zwykłe rekuperatory nierzadko wysuszają nawiewane powietrze, co powoduje utrzymywanie się wilgotności w domu na poziomie 30%. Jest to zdecydowanie za mało. Aby temu zaradzić możemy zdecydować się na wykorzystanie tradycyjnych nawilżaczy. Z drugiej strony warto jednak zaznaczyć, że najnowsze systemy rekuperacji pozwalają na odzysk ciepła wraz z wilgocią, co pozwala na zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w domu pasywnym”, radzi Dominik Kosmała.

Przyjemny mikroklimat w domu to podstawa komfortu życia mieszkańców. Nie dziwi więc, że kwestia ta zaprząta głowy również właścicieli domów pasywnych - uznawanych przez niektórych za „nieprzyjazne” domownikom. Na szczęście rady i wskazówki eksperta firmy Wolf System pozwolą polepszyć klimat i zagwarantować odpowiedni poziom wilgotności oraz temperatury w każdym budynku.

Więcej informacji na stronie: www.wolfhaus.pl

Koncern Wolf System zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych, ekologiczny domów modułowych, a także betonowych silosów oraz budynków gospodarczych. Wolf System Sp. z o.o. została założona 26 lipca 1990r. Początkowo siedziba spółki mieściła się w Tychach, ale wkrótce rozpoczęto budowę zakładu w Siemianowicach, gdzie od 1992 roku firma prowadzi swoją działalność produkcyjną. Dzisiaj firma Wolf System w Polsce zatrudnia ponad 100 pracowników, których kwalifikacje, kreatywność i zaangażowanie w wykonywaną pracę gwarantują sukces i dynamiczny rozwój spółki.

Źródło: www.gutpr.pl
 

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wybór odpowiedniej wentylacji jest równie ważny jak st... » ...więcej
Czy warto kupić samochód z klimatyzacją?

Czy warto kupić samochód z klimatyzacją?

Czy wtedy gdy kupujemy samochód z klimatyzacją zyskuje ... » ...więcej

Czy można poprawić skuteczność wentylacji grawitacyjnej?

Często w mieszkaniach i budynkach jednorodzinnych, pomim... » ...więcej
Nowoczesna  wentylacja w zgodzie z naturą

Nowoczesna wentylacja w zgodzie z naturą

W oparciu o innowacyjne technologie konstruktorzy marki B... » ...więcej
Klimatyzator - już czas o nim pomyśleć

Klimatyzator - już czas o nim pomyśleć

Choć dopiero od kilku dni za oknem mamy więcej słońca... » ...więcej

Klimakonwektory - chłodzą i grzeją

Warunki cieplne panujące w pomieszczeniach, gdzie przebywaj... » ...więcej
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia