Aktualności | Klimatyzacja | Wentylacja | Porady | Wydarzenia |
Strona główna | Klimatyzacja samochodowa | Reklama w serwisie | Kontakt |
Oddzielenie stref o różnych temperaturach, to zadanie dla kurtyny powietrznej. Czynnikiem, który tworzy barierę rozdzielającą te strefy jest strumień powietrza, wyrzucany przez urządzenie w kierunku drzwi wejściowych do pomieszczenia lub bramy wjazdowej do obiektu. Kurtyny powietrzne zwykle instalowane są w miejscach, gdzie panuje duży ruch ludzi lub pojazdów, na granicy tych stref, a nie jest wskazane „mieszanie się” powietrza o różnych temperaturach . Praktycznie, urządzenia te znajdują zastosowanie w obiektach handlowych, usługowych lub magazynowych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Często oddzielają pomieszczenia wewnątrz obiektów.
Wbrew pozorom, zapora stawiana przez strumień powietrza skutecznie oddziela od siebie dwa różniące się temperaturą, ale również składem, środowiska powietrzne.
Przenikanie się powietrza o różnej temperaturze z zewnątrz do wnętrza obiektu oraz z sąsiednich pomieszczeń wewnątrz obiektu, często nie jest wskazane, ponieważ generuje zbędne straty energii.
Sytuacja taka najczęściej ma miejsce w wejściach lub wjazdach do obiektów, kiedy to w czasie otwarcia drzwi lub bramy wjazdowej zimne powietrze dostaje się do środka i obniża temperaturę we wnętrzu.
Również sytuacja odwrotna, a więc ciepłe powietrze z zewnątrz przenikające do klimatyzowanego wnętrza, podwyższa temperaturę i wymusza dodatkową pracę urządzeń klimatyzacyjnych, tym samym powoduje straty energii.
Szczególnym przypadkiem, kiedy przejście ciepłego powietrza do zimnego pomieszczenia, zdecydowanie jest nie jest wskazane występuje w przypadku chłodni.
Jeżeli, ponadto w tych przejściach panuje duży ruch, a tym samym drzwi lub bramy są często otwierane, powstałe straty energii są duże. W takich sytuacjach zdecydowanie uzasadnione jest zastosowanie kurtyn powietrznych, które stanowią dodatkową barierą i zminimalizują straty energii.
W powietrzu mogą występować zanieczyszczenia:
Ta funkcja, czyli niedopuszczanie do wnętrza obiektu zanieczyszczonego powietrza, jest trochę niedoceniana.
Jednak to ona wpływa na komfort korzystania z pomieszczeń przez przebywające tam osoby, a w niektórych przypadkach, zabezpiecza wymagania odnośnie jakości powietrza (w procesach produkcyjnych czy chłodniach z artykułami spożywczymi).
Dodatkowo kurtyna zamontowana w drzwiach wejściowych, zmniejsza możliwość powstania przeciągów w pomieszczeniach.
Zapewne klienci chętniej będą odwiedzać sklepy gdzie panuje przyjemna atmosfera, a powietrze jest czyste, bez nieprzyjemnych zapachów, w którym nie fruwają owady.
W zależności od kierunku nawiewu powietrza oraz jego temperatury urządzenia te mogą być:
Powietrze wyrzucane z urządzenia może być zimne lub podgrzane.
W związku z tym kurtyny powietrzne dzielą się na:
Wybierając urządzenie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i charakter pomieszczenia w którym będzie zainstalowane, a także czy będzie używane do jego dogrzewania.
Podgrzewanie powietrza uzyskuje się poprzez zainstalowanie wewnątrz kurtyny elementu grzewczego.
Jeżeli urządzenie będzie dogrzewać pomieszczenie, jego mocy cieplnej nie dolicza się do bilansu cieplnego pomieszczenia.
Kurtyny „zimne” stosuje się głównie w obiektach przemysłowych oraz chłodniach.
W miejscach, gdzie panuje duży ruch, w celu odpowiedniego komfortu przechodzących osób zaleca się stosowanie kurtyn z podgrzewanym powietrzem - głównie w obiektach użyteczności publicznej.
Szerokość kurtyny powietrznej należy tak dobrać, aby strumień powietrza, wydobywający się z urządzenia „przykrył” całą powierzchnię otworu wejściowego.
Istotny jest również zasięg jaki powinno osiągnąć wydmuchiwane powietrze.
Na ten parametr wpływa ilość powietrza w strumieniu oraz jego szybkość.
Wielkości te powinny być tak dobrane, aby uzyskać jak najlepsze zabezpieczenie pomieszczenia przed stratami energii, przy możliwie małej ilości energii zużytej do pracy kurtyny.
Kolejną wielkością charakterystyczną, jest poziom hałasu jaki generuje praca urządzenia. Hałas powoduje przepływające powietrze oraz silniki elektryczne zamontowane wewnątrz kurtyny.
Dwa ostatnie parametry tzn. szybkość powietrza oraz głośność urządzenia wpływają na komfort osób przechodzących przez strefę pracy kurtyny, jak również przebywających w jej pobliżu.
Ogólna zasada działania kurtyny powietrznej, nie wymaga do jej pracy stosowania specjalnie skomplikowanych elementów składowych.
Urządzenie pobiera powietrze, zwykle z pomieszczenia w którym jest zainstalowane, a następnie wyrzuca go w kierunku otworu drzwi lub bramy wjazdowej.
Powstały strumień tworzy barierę oddzielającą strefy o różnych temperaturach.
Kurtyny zwykle montowane są wewnątrz pomieszczeń, które będą zabezpieczały przed stratami energii.
W przypadku chłodni urządzenie znajduje się „na zewnątrz”.
Jeżeli otwór przeznaczony do zabezpieczenia kurtyną powietrzną jest za długi, można zamontować obok siebie kilka urządzeń, tak by ich długość pokryła otwór.
Kratka nawiewna urządzenia powinna znajdować się jak najbliżej zabezpieczanego otworu drzwi lub bramy.
Głównym i niezbędnym zabiegiem eksploatacyjnym wymaganym w czasie użytkowania kurtyny powietrznej, jest utrzymywanie jej elementów składowych w czystości i okresowa wymiana lub czyszczenie filtra.