www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Europejska Dyrektywa Energetyczna w komentarzach ekspertów marki Purmo

Informacja prasowa / Data: 2013-06-18

Zmniejszenie zużycia energii staje się priorytetem w działaniach urzędników w Polsce i Unii Europejskiej. Zgodnie z dyrektywami unijnymi ważny będzie rok 2020 – do tego czasu ma zostać zmniejszone zużycie energii pierwotnej o 20%. Również od tego roku na terenie wszystkich państw UE, w tym w Polsce, obowiązkiem stanie się budowanie domów o niemal zerowym zużyciu energii. Istotną rolę w oszczędzaniu energii odgrywają funkcjonalne i efektywne systemy ogrzewania oraz chłodzenia. Dlatego już teraz warto zainwestować w energooszczędne instalacje grzewcze marki Purmo.

Fot. Purmo

Zrównoważone użytkowanie energii staje się coraz bardziej naglącą i istotną kwestią.

Dotyczy nas wszystkich i każdemu może przynieść wymierne korzyści – w kontekście gospodarek poszczególnych państw lub całej UE, ale też dla indywidualnych osób.

Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej  pozwoliłoby na zwiększenie konkurencyjności gospodarki oraz stworzenie nowych miejsc pracy, a także rozwój i powstawanie nowych przedsiębiorstw.

Poprawa efektywności energetycznej to również lepsze wykorzystanie zasobów energetycznych, a co za tym idzie, uniezależnienie się od często droższego importu.

Zrównoważone użytkowanie energii oznacza także obniżoną emisję CO₂ oraz innych zanieczyszczeń, co zapewnia lepszą jakość życia mieszkańców i dbałość o ekosystem.

Mając to na uwadze Parlament Europejski i Rada UE uchwaliły dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej (2012/27/UE), której celem jest zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 20% - do roku 2020 - oraz położenie podstaw do dalszej poprawy efektywności energetycznej po tym terminie.

W ramach dyrektywy każde państwo członkowskie ma obowiązek wprowadzenia krajowych systemów zobowiązujących do oszczędności energii – ukierunkowanych na obniżenie zużycia energii końcowej o 1,5 % rocznie.

W dekrecie dużo miejsca poświęcono promowaniu efektywności ogrzewania i chłodzenia. Urzędnicy główny nacisk położyli na zastosowanie w skali kraju efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych, głównie opartych na kogeneracji (proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej).

Jednak my również możemy przyczynić się do obniżenia zużycia energii – montując w domach energooszczędne systemy grzewcze marki Purmo. Zużywają one nawet o 15% mniej energii od tradycyjnych grzejników, przy zachowaniu optymalnych warunków komfortu we wnętrzach.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do potwierdzania korzystnych właściwości energetycznych swoich budynków odpowiednimi świadectwami energetycznymi. To argumenty za wyborem instalacji grzewczych, zapewniających zwiększoną efektywność energetyczną instalacji z grzejnikami w systemach niskotemperaturowych. Wspomniane cele efektywności energetycznej dotyczą przede wszystkim budownictwa, odpowiedzialnego za 40% całościowego zużycia energii w Europie.” – wyjaśnia Mikko Iivonen, Dyrektor ds. Technicznych i Normalizacji w Rettig ICC.

“Państwa członkowskie Unii Europejskiej już teraz zobowiązane są do stworzenia i wprowadzenia w życie założeń efektywności energetycznej w ścisłym horyzoncie czasowym do roku 2020 (Dyrektywa 20/20/20). Oznacza to m.in. osiągnięcie poziomu oszczędności energii pierwotnej w wysokości 20% w stosunku do zużycia liczonego za rok 2007, redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20% i zapewnienie, że 20% energii końcowej brutto będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

O energooszczędności powinniśmy pamiętać wszyscy, jednak może to być szczególnie opłacalne dla osób planujących budowę własnego domu. Poza długofalowymi korzyściami płynącymi ze znacznego obniżenia kosztów ogrzewania nieruchomości, można także uzyskać dodatkowe środki na budowę. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił system dopłat do kredytów na wznoszenie lub zakup energooszczędnych budynków. Osoby spełniające określone przez NFOŚiGW warunki mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości:

  • do 30 tysięcy złotych brutto do domu energooszczędnego w standardzie NF40,
  • do 50 tysięcy złotych brutto do domu energooszczędnego w standardzie NF15.

Warto skorzystać z możliwości dopłat, ponieważ zgodnie z inną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE (2010/31/UE) od roku 2020 budowanie domów o niemal zerowych zużyciu energii będzie obowiązkowe.

“Oszczędność zużycia energii jest kluczową kwestią dla każdego, w szczególności w budownictwie.

W Europie, domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej muszą uwzględniać coraz surowsze wytyczne odnośnie efektywności energetycznej – Dyrektywy Unii Europejskiej EPBD 2002/91/EC i nowelizacja 2010/91/EC wymagają wprowadzenia certyfikacji poziomów zużycia energii dla właścicieli i najemców nieruchomości.

Dodatkowo, państwa członkowskie UE zobowiązane są do stworzenia i wprowadzenia w życie celów efektywności energetycznej w ścisłym horyzoncie  czasowym do roku 2020 (Dyrektywa 20/20/20).“ – tłumaczy Mikko Iivonen.

Fot. Purmo

Ustalenia te są przyczyną silnej presji, wywieranej na właścicieli budynków, odnośnie redukcji zużycia energii w stopniu wyższym, niż wymagany przez państwowe wytyczne. W całej Europie trend zwiększania efektywności energetycznej wynika również z innych przyczyn. Ceny paliw kopalnych wykazują ciągłą tendencję wzrostową, a zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego zmniejszają się, powodując wzrost ich wartości.”“Kraje europejskie wprowadzają własne, lokalne wytyczne, których celem jest poprawa efektywności energetycznej, wg indywidualnych ustaleń pomiędzy UE i każdym państwem członkowskim. Pomimo różniących się celów i wartości dla poszczególnych krajów, obserwuje się w całej Europie spadkowy trend w zużyciu energii. Niektóre cele są wyjątkowo surowe, bazując na – traktowanej priorytetowo – tendencji do zwiększania udziału źródeł odnawialnych w całkowitym bilansie energetycznym i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Nie bez znaczenia jest także coraz większa świadomość ekologiczna europejskiej opinii publicznej. Preferencje konsumenckie coraz częściej skłaniają się ku rozwiązaniach technologicznych określanych jaki przyjazne środowisku.

Biorąc pod uwagę te tendencje firma Rettig Heating przeprowadziła kilkuletnie, szeroko zakrojone badania dotyczące zapotrzebowania energetycznego budowanych współcześnie budynków oraz optymalizacji systemów grzewczych pod kątem jak najbardziej efektywnego wykorzystania energii.

Wyniki tych badań, wraz z obszernym poradnikiem dotyczącym optymalizacji systemów ogrzewania pod hasłem „Purmo Clever Heating Solutions” można przeczytać on-line lub pobrać na stronie www.purmo.pl.

Marka Purmo jest własnością koncernu Rettig ICC produkującego rocznie ok. 9 milionów grzejników, co czyni koncern największym producentem systemów grzewczych na świecie. Rettig ICC posiada zakłady produkcyjne w 15 krajach Europy i eksportuje swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Silna i stabilna pozycja rynkowa powoduje zaangażowanie koncernu w ciągłe inwestowanie w jakość i innowacje. Największa fabryka koncernu mieści się w Rybniku.
W styczniu 2012 roku koncern Rettig ICC przejął niemiecką firmę Hewing – producenta wysokiej jakości rur z tworzyw sztucznych. Po włączeniu fabryki Hewing w struktury koncernu, Rettig ICC zamierza utrzymać znaczną niezależność tej organizacji. Hewing będzie od tej chwili produkował rury  również  na stale rosnące potrzeby Rettiga. Firma Hewing zatrudniająca profesjonalny zespół ekspertów i doświadczonych pracowników doskonale wpisuje się w strategię rozwoju koncernu Rettig ICC.


Źródło: www.purmo.pl

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Purmo Air -  rozwiązanie dla dbających o komfort

Purmo Air - rozwiązanie dla dbających o komfort

Szczelne okna wykonane z plastiku lub drewna dokonały re... » ...więcej
Klimakonwektor Vido - grzeje i chłodzi

Klimakonwektor Vido - grzeje i chłodzi

Dwufunkcyjny klimakonwektor Vido to nowe i przemyślane r... » ...więcej
Nowy klimakonwektor Vido w wersji 4 – rurowej

Nowy klimakonwektor Vido w wersji 4 – rurowej

Dwufunkcyjny klimakonwektor Vido to nowe i przemyślane r... » ...więcej
Chłodzenie i ogrzewanie z pompą ciepła

Chłodzenie i ogrzewanie z pompą ciepła

Zastosowanie niskotemperaturowych systemów grzewczych z ... » ...więcej
Auraton na MCE 2012 w Mediolanie

Auraton na MCE 2012 w Mediolanie

Już za miesiąc (27-30 marca) w Mediolanie we Włoszech ... » ...więcej
Promocja 20 + 1 na dobry początek sezonu

Promocja 20 + 1 na dobry początek sezonu

Lato powoli ustępuje jesieni, a kolejny sezon grzewczy z... » ...więcej
Pleśń - niebezpieczna dla zdrowia, szkodliwa dla domu

Pleśń - niebezpieczna dla zdrowia, szkodliwa dla domu

Pleśń, która zaatakowała powierzchnię ściany jest n... » ...więcej
LARS zaprasza na Instalacje 2012

LARS zaprasza na Instalacje 2012

Już w najbliższy poniedziałek, 23 kwietnia, rozpoczną... » ...więcej
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia