www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Świadectwo energetyczne – czym jest, czy jest potrzebne i kto może je wystawić?

Informacja prasowa / Data: 2013-06-20

1 stycznia 2009 r. wszedł w życie przepis Prawa Budowlanego, który nakazuje uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego budynku oddawanego do użytkowania, a także obiektom podlegającym zbyciu lub wynajmowi. Ustawa ta nakłada zatem obowiązek sporządzenia tego dokumentu przez deweloperów i inwestorów, którzy będą sprzedawać lub wynajmować domy lub mieszkania. Warto zatem wiedzieć, czym jest świadectwo energetyczne, dlaczego należy je posiadać i kto jest uprawniony do wystawiania certyfikatu.

Świadectwo energetyczne to dokument oceniający charakterystykę energetyczną budynku. Określa on jakość budynku lub mieszkania z punktu widzenia zużycia energii. Świadectwo ma na celu wykazanie rozwiązań, które w perspektywie czasu pozwolą zmniejszyć wydatki na eksploatację budynków oraz wpłyną na znaczną redukcję zużycia energii.

Warto pamiętać, że świadectwo jest częścią dokumentacji technicznej obiektu i podczas jego sprzedaży czy wynajmu właściciel jest zobowiązany przedstawić go nabywcy lub najemcy.

             Certyfikat jest ważny 10 lat od dnia sporządzenia.

W przypadku termomodernizacji lub remontu, na skutek którego zmienia się charakterystyka obiektu np. poprzez wymianę okien, kotła lub instalacji grzewczej, świadectwo charakterystyki należy sporządzić na nowo. Taki obowiązek ma w tej sytuacji inwestor lub właściciel budynku.

Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo Budowlane, wprowadziła przepis, który nakazuje sporządzenie świadectwa energetycznego dla każdego budynku zarówno nowego, jak i istniejącego oddanego do użytku po 1 stycznia 2009 roku.

Certyfikat energetyczny, zwany także paszportem energetycznym mogą sporządzić upoważnieni specjaliści z branży architektonicznej, budowlanej i instalacyjnej, którzy mają aktualne uprawnienia do projektowania w budownictwie, absolwenci kierunkowych studiów podyplomowych organizowanych przez wyższe uczelnie oraz absolwenci specjalistycznych kursów.

Co ważne certyfikator, który opracowuje świadectwo energetyczne musi potwierdzić zdobyte kwalifikacje egzaminem organizowanym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Fot. Baumit

Świadectwo energetyczne obiektu daje odpowiedź na wiele pytań związanych ze stratami ciepła, jak i możliwościami oszczędności energii niezbędnej do ogrzania budynku.

Świadomość energooszczędności wśród inwestorów jak i nabywców nieruchomości stale wzrasta. Jednym z podstawowych parametrów, które pozostają w kręgu zainteresowania potencjalnych klientów deweloperów jest zapotrzebowanie domu czy mieszkania na energię, a co za tym idzie przybliżony koszt rachunków za energię.

Obowiązek sporządzenia tego dokumentu powoduje, że zarówno właściciel nieruchomości jak i nabywca mają jasno określony stan konstrukcji i izolacji budynku, jak również rozwiązań technicznych zastosowanych w obiekcie.

Co równie ważne, certyfikat ten powoduje, że o standard energetyczny budynku architekt dba już na etapie projektowania i tym samym upowszechnia się zasady energooszczędności budynków” – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych (linia Baumacol) materiały do renowacji zabytków (Linia Sanova), a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie.

Źródło: www.baumit.com 
 

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wybór odpowiedniej wentylacji jest równie ważny jak st... » ...więcej
Czy warto kupić samochód z klimatyzacją?

Czy warto kupić samochód z klimatyzacją?

Czy wtedy gdy kupujemy samochód z klimatyzacją zyskuje ... » ...więcej
Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Wzrost świadomości ekologicznej, a także wymierne korz... » ...więcej

Czy można poprawić skuteczność wentylacji grawitacyjnej?

Często w mieszkaniach i budynkach jednorodzinnych, pomim... » ...więcej
Prawidłowa wentylacja w domu – porada eksperta

Prawidłowa wentylacja w domu – porada eksperta

Jak zagwarantować lepsze samopoczucie wszystkich domowni... » ...więcej
Airstream – urządzenie do odzysku ciepła

Airstream – urządzenie do odzysku ciepła

Firma Mark, światowej klasy producent przemysłowych sys... » ...więcej
Kurtyny powietrzne – przezroczyste drzwi

Kurtyny powietrzne – przezroczyste drzwi

Oddzielenie stref o różnych temperaturach, to zadanie d... » ...więcej
Polecamy porady

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia