www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Cicha wentylacja, to komfort w Twoim domu!

Informacja prasowa / Data: 2013-06-28

W pomieszczeniach, w których przebywamy każdego dnia znajdują się różne źródła hałasu – w tym system wentylacyjny, centralne ogrzewanie czy klimatyzatory. Aby wyeliminować uciążliwe dźwięki warto stosować sprawdzone rozwiązania, których praca jest nie tylko cicha, ale także korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Michał Sitek, Dyrektor Generalny Dospel wyjaśnia, na co zwracać uwagę przy dobrze komponentów systemu wentylacyjnego. 

Fot. Dospel Michał Sitek, Dyrektor Generalny Dospel

Podstawową funkcją instalacji wentylacyjnej jest zapewnienie stałego dopływu świeżego, pozbawionego alergenów i zanieczyszczeń powietrza.

Wadą stosowanych powszechnie urządzeń jest jednak kłopotliwy hałas.

Wentylatory ścienne

„Mechanizm, który może być najbardziej uciążliwy i emitujący najwięcej hałasu to wentylator ścienny. Jest on bowiem montowany we wnętrzu łazienki, salonu kąpielowego czy też kuchni, czyli pomieszczeniach, w których zazwyczaj spędzamy czas po całym dniu pracy. Firma Dospel, od lat specjalizująca się w produkcji wentylatorów, central wentylacyjnych oraz innych elementów instalacji wentylacyjnej, dopracowuje swoje produkty tak, aby były one niemal bezgłośne.

W cieszących się dużą popularnością wśród inwestorów wentylatorach PLAY montujemy hybrydowe śmigło, które zwiększając przepływ powietrza, jednocześnie ogranicza ilość dźwięków towarzyszących pracy urządzenia. Dzięki temu odgłos filtrującego powietrze wentylatora nie jest dokuczliwy i nie absorbuje uwagi domowników” – wyjaśnia Michał Sitek, ekspert z firmy Dospel.

Warto pamiętać, że wewnętrzny wentylator nie jest urządzeniem pracującym stale, a jedynie okresowo. Dokuczliwy hałas nie powinien być zatem powodem rezygnacji z montażu tego mechanizmu, zwłaszcza że jest on odpowiedzialny za prawidłowe wentylowanie łazienki czy kuchni.

Centrala wentylacyjna 

W przypadku centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła jest już zupełnie inaczej. Urządzenie to działa stale, a jego montaż zalecany jest w kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym, czyli z dala od wnętrz najczęściej użytkowanych przez domowników.

„Warto pamiętać, że konstrukcja centrali wentylacyjnej jest o wiele bardziej zaawansowana niż domowego wentylatora. Silnik urządzenia jest schowany i zamknięty w tłumiących hałas obudowach i starannie wyciszony. Wybierając tego typu urządzenie warto jednak zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta poziom emitowanego przez nie hałasu. Jeśli wytwórca informuje, że nie przekracza on 35 dB(A), możemy uznać, że mechanizm jest cichy.

Kiedy parametr ten jest wyższy niż 40 dB(A), centralę można bez obaw zamontować w nieużytkowej części domu, mimo że z bliska odgłosy jego pracy będą już nieco bardziej dokuczliwe” – podkreśla ekspert z firmy Dospel.

Kanały wentylacyjne

Dobrym uzupełnieniem izolacji akustycznej systemu wentylacyjnego jest zaizolowanie kanałów wentylacyjnych.

„Warto pamiętać, że poza wentylatorami w instalacji wentylacyjnej mogą hałasować również źle dobrane kanały wentylacyjne. W przypadku, gdy są zbyt wąskie, przepływające nimi powietrze będzie szumiało. Z kolei nieprawidłowo dopasowane lub źle wyregulowane nawiewniki będą niepotrzebnie absorbować mieszkańców.

W starannie zaprojektowanej i wykonanej instalacji wentylacji mechanicznej przewody powinny zostać zaizolowane 3-centymetrową warstwą wełny mineralnej, która będzie stanowić nie tylko idealną izolację akustyczną, ale dodatkowo będzie zapobiegać wykraplaniu się pary wodnej na ich powierzchni.

Główne kanały – nawiewny i wywiewny – należy również wyposażyć w tłumiki, które będą zapobiegać przenoszeniu się hałasów pracy wentylatora do innych pomieszczeń” – wyjaśnia Michał Sitek.

Klimatyzatory i urządzenia chłodzące

Wiele osób, szczególnie latem, szukając ochłody w pomieszczeniach stosuje przenośne klimatyzatory i urządzenia chłodzące.

„Równie uciążliwy dla naszych uszu może być pracujący w domu czy pracy klimatyzator. Jego szkodliwe działanie może powodować m.in. zmęczenie lub nerwowość. Zakładając, że klimatyzator nie wytwarza hałasu przekraczającego 40 – 50 decybeli, przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się ten mechanizm, z pewnością będzie negatywnie wpływał na wydajność pracy, a w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu.

Wybierając tego rodzaju rozwiązanie warto zwracać uwagę na deklarację producenta, co do głośności urządzenia. Sprzedawcę warto z kolei zapytać o zastosowane wygłuszenia całego mechanizmu oraz izolację oddzielającą silnik od obudowy, która również powinna eliminować uciążliwe dźwięki podczas pracy klimatyzatora” – dodaje Michał Sitek. 

Zmysł słuchu każdego dnia narażony jest na dobiegające zewsząd uciążliwe odgłosy. Otoczeni jesteśmy nimi zarówno w pracy, jak i w domu. Aby wyeliminować kłopotliwy hałas w naszych czterech kątach warto skorzystać ze wskazówek eksperta z firmy Dospel i wybrać system wentylacyjny, które będzie zapewniał dostawy świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza bez hałasu.

Firma Dospel z powodzeniem funkcjonuje na rynku od 1974 roku. Pierwszy zakład usługowy specjalizujący się w naprawach silników został otwarty w Konopiskach / k Częstochowy. Rosnące zaufanie do produktów i usług firmy stało się podstawą do poszerzenia działalności o produkcję wanien galwanizacyjnych, prostowników, zgrzewarek oraz żyrandoli mosiężnych. Krokiem milowym w rozwoju firmy było wejście na rynek produktów AGD. W 1980r. przedsiębiorstwo, jako jedno z pierwszych w Polsce, rozpoczęło produkcję lokówek elektrycznych. Dynamiczne wkroczenie w ten segment rynku pozwoliło na dalsze inwestycje i sukcesywne poszerzenia wachlarza produktów. Sześć lat później w 1985 r. Dospel rozpoczął produkcje wentylatorów, która w latach 90-tych stała się główną osią przemysłu firmy. Z chwilą zakupienia i otwarcia nowego zakładu produkcyjnego w Częstochowie powstały 2 linie produkcyjne, Dospel Comfort i Dospel Professional, które do dziś zapewniają szeroki asortyment wentylatorów domowych, przemysłowych, zakończeń wentylacyjnych, systemów wentylacji z odzyskiem ciepła oraz central wentylacyjno-klimatyzacyjnych odznaczonych międzynarodowym certyfikatem poświadczającym jakość i bezpieczeństwo. 

Źródło: www.dospel.com

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Wentylator PLAY- cicha wentylacja w każdym domu

Wentylator PLAY- cicha wentylacja w każdym domu

Efektywna wentylacja pomieszczeń ma niezwykle istotne zn... » ...więcej
Prawidłowa wentylacja to lepszy komfort życia

Prawidłowa wentylacja to lepszy komfort życia

Ruch powietrza w pomieszczeniu jest zalecany z wielu względ... » ...więcej

Komfort cieplny a klimatyzacja

Dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia człowieka niezbędne jest utrzymywanie optymalnych warunków ... » ...więcej
Wentylacja kuchni, to czyste powietrze w domu

Wentylacja kuchni, to czyste powietrze w domu

Kuchnia, to jedno z pomieszczeń, w którym powstają ró... » ...więcej
Prawidłowa wentylacja w domu – porada eksperta

Prawidłowa wentylacja w domu – porada eksperta

Jak zagwarantować lepsze samopoczucie wszystkich domowni... » ...więcej
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wybór odpowiedniej wentylacji jest równie ważny jak st... » ...więcej
Purmo Air -  rozwiązanie dla dbających o komfort

Purmo Air - rozwiązanie dla dbających o komfort

Szczelne okna wykonane z plastiku lub drewna dokonały re... » ...więcej
Pleśń - niebezpieczna dla zdrowia, szkodliwa dla domu

Pleśń - niebezpieczna dla zdrowia, szkodliwa dla domu

Pleśń, która zaatakowała powierzchnię ściany jest n... » ...więcej
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia