www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Jak walczyć z zagrzybionymi ścianami

Informacja prasowa / Data: 2014-03-11

Zawilgocenia w budynkach nie tylko są nieestetyczne i niszczą nasze ściany, ale również niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Wysoka wilgotność oraz brak cyrkulacji powietrza w mieszkaniu, którego ściany pokryte są farbami lub tapetami, to doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Jak skutecznie pozbyć się nieproszonych gości podpowiada Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.

Fot. Baumit  Maciej Iwaniec

Nowoczesne technologie budowlane, w tym montaż szczelnych okien czy używanie materiałów o niskiej przepuszczalności powietrza coraz częściej sprzyjają rozwojowi grzybów w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jednak problem zagrzybienia ścian równie często dotyczy także pomieszczeń biurowych, użyteczności publicznej, zakładów przemysłowych czy sklepów.

Jak sobie z nim zatem radzić?

Jak usunąć zagrzybienie?

„Walka z grzybem nie sprowadza się wyłącznie do wyeliminowania szpecących wykwitów na ścianach. Kluczem do skutecznego usunięcia zagrzybienia jest usunięcie przyczyny zawilgoceń”podkreśla ekspert i dodaje

„Te, najczęściej są efektem niewłaściwej wentylacji. Jednak woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku leczenie zagrzybionego domu należy rozpocząć od usunięcia usterki.”

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie przyczepności tynku w miejscu wystąpienia szpecących wykwitów. Wystarczy opukać ściany młotkiem, głuchy odgłos może oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża. Wówczas musimy się liczyć z koniecznością skucia starej i nałożenia nowej warstwy tynku. Jednak, gdy przyczepność tynku jest prawidłowa, sprawa jest o wiele mniej skomplikowana.

Jeśli pleśń zaatakowała powierzchniowo ścianę czy sufit, bez problemu pozbędziemy się jej szorstką szczotką.

„W niektórych sytuacjach, gdy grzyb zdążył zakorzenić się głębiej, nie unikniemy skuwania tynku i odkażania podłoża. Skuwanie do surowego muru powinno objąć powierzchnię w promieniu około jednego metra od zagrzybionego miejsca. Po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni szorstką szczotką, należy ją spłukać czystą wodą i starannie osuszyć.

By mieć pewność, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem, który jest szkodliwy nie tylko dla grzybów. Stosując go, koniecznie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ściany, - możemy przystąpić do nanoszenia nowego tynku i przywrócenia jej pożądanego wyglądu” – wyjaśnia Maciej Iwaniec.

Prewencja przede wszystkim

Najczęstszą przyczyną zagrzybienia ścian jest wilgoć.

Unosząca się w powietrzu para wodna, intensywnie emitowana szczególnie podczas gotowania czy suszenia prania, skrapla się na ścianach w wyniku wahań temperatury, tworząc tym samym idealne środowisko dla rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów.

Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia, to w większości przypadków skutek braku właściwej wentylacji.

„Aby zapobiec utrzymywaniu się nadmiernej wilgotności w naszych wnętrzach, trzeba wymusić cyrkulację powietrza poprzez sprawnie działającą wentylację wywiewną, a przede wszystkim poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń.

Istotną kwestią jest także właściwy dobór okien. Te bez możliwości rozszczelnienia utrudniają właściwą wentylację i z czasem mogą powodować pojawienie się wilgoci, która jest pierwszym krokiem do rozwoju grzybni” – mówi specjalista.

Fot. Baumit

Możliwość racjonalizacji zużycia ciepła i obniżenia kosztów ogrzewania determinuje najczęściej takie zachowania, jak uszczelnianie okien i drzwi oraz zmniejszenie intensywności wietrzenia.

Z kolei sprawnie działająca wentylacja wymaga „otworzenia” budynku na powietrze zewnętrzne, co w przypadku, gdy nie korzystamy z dobrodziejstw wentylacji z rekuperacją lub mikrowentylacji, może prowadzić do wychłodzenia pomieszczeń.

Warto przy tym jednak pamiętać, że mieszkanie jest miejscem, gdzie spędzamy znaczną część naszego życia, a od jakości powietrza zależy w znacznej mierze stan naszego zdrowia. Oddychać zdrowym powietrzem, czy oszczędzać na ogrzewaniu?

Wybór może być tylko jeden…

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. 

Źródło: www.baumit.com 

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jak skutecznie walczyć z efektem torby foliowej

Jak skutecznie walczyć z efektem torby foliowej

Problem nadmiernej wilgoci to prawdziwa zmora właścicie... » ...więcej
Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?

Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?

Elewacja to wizytówka każdego budynku. Swoje funkcje re... » ...więcej
Jak działają klimatyzatory

Jak działają klimatyzatory

Klimatyzator ma za zadanie utrzymanie komfortu cieplnego w klimatyzowanym pomieszczeniu. W niniej... » ...więcej
Jak przedłużyć trwałość okien

Jak przedłużyć trwałość okien

Nowoczesne okna z PCW lub drewna – z okuciem obwied... » ...więcej
Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdy... » ...więcej
Jak ułatwić życie alergikom w domu

Jak ułatwić życie alergikom w domu

Alergia staje się coraz powszechniejszym problemem, cier... » ...więcej
Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w powietrzu

Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w powietrzu

Dwutlenek węgla jest jednym z naturalnych składników p... » ...więcej
Polecamy porady
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia