www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Nawiewniki powietrza

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-04-25

Nawiewniki powietrza wymuszają doprowadzenie do pomieszczenia odpowiedniej ilości powietrza. Ich stosowanie w starszych, mniej szczelnych budynkach nie jest tak widoczne i konieczne jak w nowoczesnych budynkach ze szczelnymi oknami i drzwiami. Taka budowa domu może powodować bowiem odwrócenie działania wentylacji (co może czasem prowadzić do zasysania dymu wydobywającego się ze znajdujących się zwykle w pobliżu kominów dymnych). A taka sytuacja może nie tylko powodować, że powietrze w pomieszczeniu nie zapewnia komfortu, ale może być bardzo niebezpieczna.

Jak działa wentylacja

Jeżeli wentylacja działa prawidłowo powietrze, które dostało się do pomieszczenia po ogrzaniu się, jako lżejsze powinno opuścić to pomieszczenie poprzez kominy wentylacyjne. Sprawne kominy wentylacyjne są warunkiem prawidłowego działania wentylacji.

Najbardziej rozpowszechnionym systemem wentylacji pomieszczeń jest system naturalny i odbywa się pod wpływem dwóch czynników:

  • różnicy temperatur, a tym samym różnicy gęstości powietrza wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz (wentylacja grawitacyjna)
  • różnicy ciśnienia, które wywołuje działanie wiatru na budynek.

Dlaczego stosuje się nawiewniki

Problemy z wentylacją pomieszczeń mieszkalnych oraz pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze, nasiliły się z chwilą wprowadzenia nowych technologii uszczelniania budynków oraz montażu szczelnych okien i drzwi. W pomieszczeniach zaczęło brakować powietrza potrzebnego mieszkańcom do oddychania, drastycznie wzrósł poziom wilgoci, a tym samym zmniejszył się komfort życia. Wystąpił też brak powietrza potrzebnego urządzeniom grzewczym w procesie spalania.

W starszych budynkach świeże powietrze dostawało się do pomieszczeń przez nieszczelne drzwi i okna. Stosując szczelne okna i drzwi odcięto możliwość wymiany powietrza.

Aby poprawić ten stan producenci okien zaczęli wyposażać okna w tak zwaną mikrowentylację.

Jednak rozwiązanie to nie jest idealne. Powoduje nie kontrolowany napływ powietrza. Przez rozszczelnione w ten sposób okno dobiegają hałasy z zewnątrz. Wymaga też ciągłego nadzoru.

Dlatego kilkadziesiąt lat temu wymyślono nawiewniki powietrza.

Ciągłe doprowadzanie powietrza z zewnątrz, ale w sposób kontrolowany, nie powodujący wyziębienia pomieszczeń oraz przeciągów to właśnie zadanie dla nawiewników powietrza.

Obecnie stosowanie nawiewników, zwłaszcza automatycznych w związku z ciągłym wzrostem cen paliw oraz energii daje znaczące oszczędności kosztów ogrzewania.

Bardzo ważnym aspektem jest również podwyższenie jakości powietrza w wentylowanych pomieszczeniach, co nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia.

Jak działają nawiewniki

Urządzenia te montowane są w ramach okien wykonanych z PCV i drewnianych oraz w ścianach zewnętrznych. Nawiewniki mogą być zamontowane przez producenta okien w czasie produkcji, ale można również montować je do okien już wstawionych. W zależności od sposobu sterowania nimi mogą być sterowane ręcznie lub automatyczne. Najwygodniejsze i najbardziej popularne to nawiewniki automatyczne.

W nawiewnikach ręcznie sterowanych użytkownik musi osobiście ustawić przysłonę regulatora powietrza, kierując się przy tym swoimi odczuciami oraz preferencjami. Powoduje to regulację niezbyt dokładną, a ponadto istnieje możliwość, że zapomni się o jej dokonaniu.

Bardziej precyzyjnie i energooszczędnie działają nawiewniki automatyczne. W grupie tej występują nawiewniki, których działanie uzależnione jest od różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Sterownik ustawia przysłonę regulatora tak, aby ciśnienie wewnątrz nie było niższe niż na zewnątrz. Nawiewniki te najlepiej pracują, gdy różnica ta wynosi powyżej 20 Pa, dlatego stosuje się je tam, gdzie zamontowano wentylację mechaniczną.

Najbardziej popularne nawiewniki automatyczne wykorzystują w swoim działaniu parę wodną zawartą w pomieszczeniu. Są to nawiewniki higrosterowane.

W nawiewniku znajduje się taśma poliamidowa, która pod wpływem zmian zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz pomieszczenia zmienia swoją długość, tym samym zmienia ustawienie przysłony regulatora przepływu powietrza zewnętrznego. Powoduje to zmniejszenie lub zwiększenie strumienia powietrza dopływającego do wentylowanego pomieszczenia. Urządzenia te pracują zakresie od 30 do 70% wilgotności względnej. Temperatura na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczenia nie ma znaczenia dla działania nawiewnika. Niektóre nawiewniki wykonane są w wersji z podwyższoną izolacyjnością akustyczną.

Ponieważ powietrze dostarczane jest do pomieszczenia w sposób ciągły, bez ingerencji mieszkańców i zależnie od potrzeb, urządzenia te są bardzo wygodne w eksploatacji i energooszczędne.

Wasze komentarze:

Autor(ka): morawska
Data nadesłania:
  17.10.2007 08:42
Tekst dla mnie laika wtych sprawach - był bardzo pomocny.Mam problem w nowym mieszkaniu własnie z wentylacją. W kuchni przez kratke wentylacyjną sypią mi się sadze.,które wydostają się z pobliskich kominów. Nie jest to rolą wenyylacji. jestem przerazona , co mam robić? Kupiłam mieszkanie w tym roku od firmy , ,KTÓRA WYSYŁA MNIE DO Wspólnoty, a ta spowrotem do nich .
Autor(ka): ELIS
Data nadesłania:
  31.03.2008 12:13
pANI mORAWSKA MUSI PANI ZAKUPIĆ NASADĘ KOMINOWA Z PODCIŚNIENIEM OK 4 pA, FIRMY DARCO, A PROBLEM TEN ZNIKNIE.
NAWIEWNIK NIE WYMUSZA DZIAŁANIA POWIETRZA...ROBI TO WENTYLATOR. NAWIEWNIK MA ZA ZADANIE ROZDZIELENIA POWIETRZA W POMIESZCZENIU, WSKAZANIE JEGO KIERUNKU NAPŁYWU. KAŻDA STRUGA NAWIEWNA MA SWOJA DŁUGOŚĆ L, CZYLI ZASIĘG NAWIEWU, ZWYKLE L=2 M ITP.
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Czerpnia i wyrzutnia powietrza w wentylacji mechanicznej

Czerpnia i wyrzutnia powietrza w wentylacji mechanicznej

Prawidłowe działanie wentylacji nawiewno - wywiewnej uz... » ...więcej
Monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach

Monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach

Od jakości powietrza znajdującego się w pomieszczeniu ... » ...więcej
Osuszanie powietrza w budynkach

Osuszanie powietrza w budynkach

Nadmierna wilgotność powietrza wewnątrz budynków to c... » ...więcej

Oczyszczacze powietrza

Jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, biurach, halach produkcyjnych oraz magazynowych, ... » ...więcej
Jonizatory powietrza

Jonizatory powietrza

Nagromadzenie w mieszkaniach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy ludzi, pracujących urz... » ...więcej
Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

W nowoczesnym budownictwie zrównoważonym, zwłaszcza w ... » ...więcej
Wilgoci w domu mówimy nie!

Wilgoci w domu mówimy nie!

Są w mieszkaniu takie pomieszczenia, w których na co dzień gromadzi się para i wilgoć. To pr... » ...więcej
Monitorowanie dwutlenku węgla w pomieszczeniach biurowych

Monitorowanie dwutlenku węgla w pomieszczeniach biurowych

Zdrowe biuro powinno charakteryzować się nie tylko komf... » ...więcej
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia