www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Zasady użytkowania klimatyzatorów

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-07-10

Klimatyzowanie pomieszczeń poprawia warunki zamieszkania i pracy ludzi. Jednak, aby rzeczywiście działanie klimatyzacji prowadziło do tego celu, należy przestrzegać pewnych zasad. Ogólnie należy stosować się do zaleceń dotyczących montażu oraz użytkowania klimatyzacji zawartych w instrukcji obsługi producenta klimatyzatora. Poniżej przedstawimy w jaki sposób użytkować klimatyzację, aby było to bezpieczne oraz zdrowe.

Usytuowanie klimatyzatora

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora powinna być usytuowana w części pomieszczenia jak najmniej nasłonecznionym, oraz tak by strumień powietrza wychodzący z urządzenia miał możliwość dotarcia do każdego miejsca w pomieszczeniu.

Pilot klimatyzatora, który wyposażony jest w czujnik temperatury, nie powinien znajdować się w bezpośrednim zasięgu powietrza z klimatyzatora, a miejsce, w którym się znajduje powinno być zacienione.

Ponieważ jednostka zewnętrzna wytwarza hałas oraz wyrzuca gorące powietrze, powinna być usytuowana w miejscu, gdzie będzie jak najmniej uciążliwa dla otoczenia.

Obsługa klimatyzatora

Urządzenia klimatyzacyjne przystosowane są do pracy w określonych warunkach temperaturowych panujących w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynków.

Aby klimatyzator nie uległ zniszczeniu oraz dla zapewnienia bezpiecznego użytkowania należy używać go tylko wtedy, gdy te warunki są spełnione. Koniecznie przed uruchomieniem klimatyzatora trzeba zapoznać się z zakresem temperatur w jakich dopuszczalna jest jego praca. Dane te powinny być podane przez producenta w instrukcji obsługi.

W celu bezpiecznej obsługi klimatyzatora należy przestrzegać zasad użytkowania urządzeń elektrycznych będących pod napięciem.

Nie wolno używać urządzenia z uszkodzonym kablem zasilającym lub wtyczką. Kabel nie może stykać się z przedmiotami gorącymi lub przebiegać w ich pobliżu. Nie należy wyłączać pracującego urządzenia poprzez wyciąganie wtyczki z gniazda, ponieważ może to uszkodzić jego obwody elektroniczne. Do tego celu służy panel kontrolny.

Zabronione jest obsługiwanie klimatyzatora mokrymi rękoma. Również nie wolno umieszczać urządzenia w pomieszczeniach wilgotnych np. łazienkach lub pralniach, a także tam gdzie znajdują się środki chemiczne, materiały łatwopalne lub paliwa.

W czasie przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych (czyszczenie, wymiana filtrów) klimatyzator powinien być odłączony od sieci elektrycznej.

Wszelkich napraw powinien dokonywać uprawniony elektryk.

Umiejętna obsługa klimatyzatora pozwala na znaczne obniżenie kosztów jego eksploatacji.

Pomieszczenie, w którym pracuje klimatyzator w miarę możliwości powinno być zabezpieczone przed dostępem promieni słonecznych. Również należy ograniczyć wietrzenie tych pomieszczeń, ograniczy to napływ ciepłego powietrza z zewnątrz.

Należy optymalnie ustawić temperaturę pomieszczenia i nie dopuszczać do przegrzania, jak również oziębienia (w przypadku klimatyzatora z funkcją grzania) pomieszczenia.

Jeżeli klimatyzator ma wyłącznik czasowy należy go ustawić na żądany czas pracy.

Nie wolno zasłaniać wlotów ani wylotów powietrza.

Jeżeli klimatyzator przez dłuższy czas nie będzie używany, należy odłączyć go od sieci. Gdy dodatkowo urządzenie wyposażone jest w pilota, należy wyjąć z niego baterie.

Duże znaczenie dla oszczędnej pracy klimatyzatora ma stan filtrów, które powinny być regularnie czyszczone, zgodnie z zaleceniem producenta. Filtry te muszą być zawsze zamontowane w czasie pracy klimatyzatora.

Liczba osób przebywających w pomieszczeniu również ma znaczenie dla ekonomicznej pracy klimatyzatora, ponieważ człowiek emituje pewną ilość ciepła. Dlatego przy doborze mocy klimatyzatora należy brać pod uwagę ile osób, będzie przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Ubocznym skutkiem przebywania człowieka w klimatyzowanym pomieszczeniu może być przeziębienie. Przyczyną jest duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a temperaturą zewnętrzną. Po opuszczeniu klimatyzowanego pokoju, przy zbyt dużej różnicy temperatur organizm doznaje szoku termicznego.

Zaleca się, aby różnica temperatur nie była większa niż 5-7ºC.

W przypadku przebywania w pomieszczeniu klimatyzowanym krócej niż 3 godziny, różnica ta powinna być jeszcze mniejsza i wynosić najwyżej 5ºC.

Systemy klimatyzacji wymagają okresowych przeglądów. Co pewien określony przez producenta okres należy dokonać czyszczenia oraz dezynfekcji przewodów oraz filtrów. Zagwarantuje to bezpieczne korzystanie z urządzeń oraz wyeliminuje możliwość zachorowania.

Powyższe dotyczy również klimatyzacji w samochodzie.

Więcej na temat wpływu klimatyzacji i wentylacji na zdrowie w naszym artykule.

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły

Rodzaje klimatyzatorów do domu, biura i firmy

Klimatyzacja coraz częściej wita w naszych domach, ... » ...więcej
Okap kuchenny - kiedy można stosować

Okap kuchenny - kiedy można stosować

Okap kuchenny - wyciąg kuchenny, to urządzenie, które ... » ...więcej
Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

W połowie grudnia zakończył się edukacyjny konkurs organizowany przez MK Systemy Kominowe, którego głównym celem było zachęcenie ludzi do zapoznania się ze sposobami ochrony przed czadem. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a większość odpowiedzi była poprawna. Dla osób, które nie zdecydowały się w ten sposób poszerzyć swojej świadomości tlenku węgla, przygotowaliśmy katalog dziesięciu najważniejszych sposobów zapewniających bezpieczeństwo w t... » ...więcej

Klimatyzatory - podstawowy podział

Klimatyzatory coraz częściej stają się standardowym wypo... » ...więcej
Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split

Popularne klimatyzatory typu split produkowane są w różnych wersjach. W zależności od warunków... » ...więcej
Odnawialne Źródła Energii – dofinansowanie z gminy

Odnawialne Źródła Energii – dofinansowanie z gminy

Każdy pragnie funkcjonować w przyjaznym otoczeniu, czys... » ...więcej
Klimatyzator - już czas o nim pomyśleć

Klimatyzator - już czas o nim pomyśleć

Choć dopiero od kilku dni za oknem mamy więcej słońca... » ...więcej
Eksploatacja klimatyzacji w samochodzie

Eksploatacja klimatyzacji w samochodzie

Podobnie, jak klimatyzacja w budynkach, układ klimatyzacji ... » ...więcej
Polecamy porady

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia