Aktualności | Klimatyzacja | Wentylacja | Porady | Wydarzenia |
Strona główna | Klimatyzacja samochodowa | Reklama w serwisie | Kontakt |
Klimatyzowanie pomieszczeń poprawia warunki zamieszkania i pracy ludzi. Jednak, aby rzeczywiście działanie klimatyzacji prowadziło do tego celu, należy przestrzegać pewnych zasad. Ogólnie należy stosować się do zaleceń dotyczących montażu oraz użytkowania klimatyzacji zawartych w instrukcji obsługi producenta klimatyzatora. Poniżej przedstawimy w jaki sposób użytkować klimatyzację, aby było to bezpieczne oraz zdrowe.
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora powinna być usytuowana w części pomieszczenia jak najmniej nasłonecznionym, oraz tak by strumień powietrza wychodzący z urządzenia miał możliwość dotarcia do każdego miejsca w pomieszczeniu.
Pilot klimatyzatora, który wyposażony jest w czujnik temperatury, nie powinien znajdować się w bezpośrednim zasięgu powietrza z klimatyzatora, a miejsce, w którym się znajduje powinno być zacienione.
Ponieważ jednostka zewnętrzna wytwarza hałas oraz wyrzuca gorące powietrze, powinna być usytuowana w miejscu, gdzie będzie jak najmniej uciążliwa dla otoczenia.
Urządzenia klimatyzacyjne przystosowane są do pracy w określonych warunkach temperaturowych panujących w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynków.
Aby klimatyzator nie uległ zniszczeniu oraz dla zapewnienia bezpiecznego użytkowania należy używać go tylko wtedy, gdy te warunki są spełnione. Koniecznie przed uruchomieniem klimatyzatora trzeba zapoznać się z zakresem temperatur w jakich dopuszczalna jest jego praca. Dane te powinny być podane przez producenta w instrukcji obsługi.
W celu bezpiecznej obsługi klimatyzatora należy przestrzegać zasad użytkowania urządzeń elektrycznych będących pod napięciem.
Nie wolno używać urządzenia z uszkodzonym kablem zasilającym lub wtyczką. Kabel nie może stykać się z przedmiotami gorącymi lub przebiegać w ich pobliżu. Nie należy wyłączać pracującego urządzenia poprzez wyciąganie wtyczki z gniazda, ponieważ może to uszkodzić jego obwody elektroniczne. Do tego celu służy panel kontrolny.
Zabronione jest obsługiwanie klimatyzatora mokrymi rękoma. Również nie wolno umieszczać urządzenia w pomieszczeniach wilgotnych np. łazienkach lub pralniach, a także tam gdzie znajdują się środki chemiczne, materiały łatwopalne lub paliwa.
W czasie przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych (czyszczenie, wymiana filtrów) klimatyzator powinien być odłączony od sieci elektrycznej.
Wszelkich napraw powinien dokonywać uprawniony elektryk.
Umiejętna obsługa klimatyzatora pozwala na znaczne obniżenie kosztów jego eksploatacji.
Pomieszczenie, w którym pracuje klimatyzator w miarę możliwości powinno być zabezpieczone przed dostępem promieni słonecznych. Również należy ograniczyć wietrzenie tych pomieszczeń, ograniczy to napływ ciepłego powietrza z zewnątrz.
Należy optymalnie ustawić temperaturę pomieszczenia i nie dopuszczać do przegrzania, jak również oziębienia (w przypadku klimatyzatora z funkcją grzania) pomieszczenia.
Jeżeli klimatyzator ma wyłącznik czasowy należy go ustawić na żądany czas pracy.
Nie wolno zasłaniać wlotów ani wylotów powietrza.
Jeżeli klimatyzator przez dłuższy czas nie będzie używany, należy odłączyć go od sieci. Gdy dodatkowo urządzenie wyposażone jest w pilota, należy wyjąć z niego baterie.
Duże znaczenie dla oszczędnej pracy klimatyzatora ma stan filtrów, które powinny być regularnie czyszczone, zgodnie z zaleceniem producenta. Filtry te muszą być zawsze zamontowane w czasie pracy klimatyzatora.
Liczba osób przebywających w pomieszczeniu również ma znaczenie dla ekonomicznej pracy klimatyzatora, ponieważ człowiek emituje pewną ilość ciepła. Dlatego przy doborze mocy klimatyzatora należy brać pod uwagę ile osób, będzie przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Ubocznym skutkiem przebywania człowieka w klimatyzowanym pomieszczeniu może być przeziębienie. Przyczyną jest duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a temperaturą zewnętrzną. Po opuszczeniu klimatyzowanego pokoju, przy zbyt dużej różnicy temperatur organizm doznaje szoku termicznego.
Zaleca się, aby różnica temperatur nie była większa niż 5-7ºC.
W przypadku przebywania w pomieszczeniu klimatyzowanym krócej niż 3 godziny, różnica ta powinna być jeszcze mniejsza i wynosić najwyżej 5ºC.
Systemy klimatyzacji wymagają okresowych przeglądów. Co pewien określony przez producenta okres należy dokonać czyszczenia oraz dezynfekcji przewodów oraz filtrów. Zagwarantuje to bezpieczne korzystanie z urządzeń oraz wyeliminuje możliwość zachorowania.
Powyższe dotyczy również klimatyzacji w samochodzie.
Więcej na temat wpływu klimatyzacji i wentylacji na zdrowie w naszym artykule.