Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100107,t-jak_przedluzyc_trwalośc_okien.html
Informacja prasowa / Data: 2011-01-17

Jak przedłużyć trwałość okien

Informacja prasowa

Nowoczesne okna z PCW lub drewna – z okuciem obwiedniowym i szybą zespoloną – to w Polsce już standard. I choć praktycznie każdy nowy budynek i większość remontowanych takie okna posiada, próżno szukać użytkowników, którzy potrafią je właściwie pielęgnować. Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak ich unikać, wyjaśnia Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

„Czyszczenie okien wydaje się nam zajęciem banalnie prostym i niewymagającym specjalnej wiedzy. Tymczasem sposób pielęgnacji nowoczesnej stolarki różni się od tego, do którego przywykliśmy przez lata, używając drewnianych okien starego typu. Najczęstszymi „grzechami”, które popełniamy są: czyszczenie okien niewłaściwymi środkami, traktowanie okucia jako bezobsługowego oraz zanieczyszczenie okucia podczas prac remontowych”, mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

Odpowiednie środki czyszczące do konkretnego okna

Jednym z warunków, aby okno po wielu latach użytkowania prawidłowo  spełniało  swoje funkcje , a ponadto "wyglądało jak nowe" jest wykorzystywanie do jego pielęgnacji odpowiednio dobranych środków. Niestety wiele osób czyści profile z PCW popularnymi środkami stosowanymi np. do glazury łazienkowej (takimi jak mleczka o zasadowym PH itp.).

Pozwalają one wprawdzie szybko wyczyścić profil, ale jednocześnie poważnie uszkadzają powłokę antykorozyjną okucia, które przecież odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie okien.

Janusz Grześkowiak wyjaśnia: „Do czyszczenia okien w żadnym wypadku nie można stosować środków agresywnych (zasadowych lub kwasowych), a tylko produkty o neutralnym PH, nie rysujące powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne mleczka przeznaczone do pielęgnacji profili, a także środki do konserwacji okien drewnianych, które mają neutralne PH. Produkty te nie tylko skutecznie czyszczą, ale dodatkowo pozostawiają na oknie ochronną powłokę, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni”.

Traktowanie okucia jako bezobsługowego

Mechanizm okucia w oknach wykonanych z PCW wymaga sporadycznego smarowania miejsc, w których znajdują się ryglowania, specjalnym olejem do okuć. Niewiele osób o tym pamięta, a tymczasem mechanizm regularnie smarowany funkcjonuje bez zarzutu przez wiele lat.

Punkty ryglowania okucia warto przynajmniej raz w roku, np. przy wiosennym czyszczeniu, smarować specjalnym olejem, który zapewnia płynne i ciche funkcjonowanie mechanizmu”, mówi Janusz Grześkowiak „W sklepie internetowym firmy Winkhaus można zaopatrzyć się w olej do smarowania ruchomych części okucia okiennego, dostępny w poręcznej buteleczce z aplikatorem. Olej ten pozostawia powłokę ochronną, zapobiega również głośnej pracy okucia”, dodaje ekspert.

Okno w czasie i po remoncie w mieszkaniu

Okna i okucia ubrudzone kurzem, pyłem czy gipsem to duży problem podczas każdego większego remontu czy budowy domu. Niestety, takie zanieczyszczenia nie tylko uniemożliwiają prawidłowe działanie mechanizmu, ale także - w połączeniu z wilgocią - mogą powodować rdzewienie metalowych elementów okucia. Zanieczyszczenia takie, to drobne stałe elementy, które po zakończeniu robót, w czasie normalnej eksploatacji okna, pozostawione między jego ruchomymi elementami mogą prowadzić do wycierania i uszkodzenia uszczelek i profili okna.

Jak uniknąć takiego problemu?

Zanim przystąpimy do prac remontowo-budowlanych, należy koniecznie zabezpieczyć okna np. szczelnie okrywając je folią. Pozwoli to nam uniknąć zanieczyszczeń, a tym samym – poważniejszych usterek. Kiedy jednak zdarzy się, że okna ulegną zabrudzeniu, trzeba przemyć je czystą wodą, bez używania drażniących środków chemicznych”, radzi Janusz Grześkowiak.

Nowoczesne okna także wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby utrzymać je w nieskazitelnym stanie przez długie lata, warto wziąć sobie do serca rady eksperta firmy Winkhaus…

Środki do pielęgnacji okien są do nabycia na www.sklep.winkhaus.pl.

Polska Beteiligungs spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Rydzynie (woj. wielkopolskie) istnieje w Polsce od 23 października 1992 roku. Jest jedną z wiodących firm należących do Grupy Winkhaus, znanego w Europie niemieckiego producenta okuć budowlanych.W Polsce firma zatrudnia około 800 pracowników.
Winkhaus Polska jest producentem i dystrybutorem okuć okiennych i drzwiowych, które sprzedaje w kraju i eksportuje do większości państw Europy Wschodniej. Poza własnymi produktami oferuje wiele innych produktów potrzebnych przy produkcji okien i drzwi. Dla stałych klientów oferuje program komputerowy do konstrukcji i kalkulacji stolarki budowlanej WH OKNA. Wersja dealerska programu WH OKNA w kapitalny sposób ułatwia współpracę i kontakty pomiędzy producentem a firmą sprzedającą stolarkę budowlaną. Swoim klientom firma zapewnia doradztwo w dziedzinie optymalizacji i automatyzacji produkcji okien, jak również fachową pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich.

Źródło: www.gutpr.pl