Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100109,t-osuszanie_powietrza_w_budynkach.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2011-02-14

Osuszanie powietrza w budynkach

Nadmierna wilgotność powietrza wewnątrz budynków to częste zjawisko występujące zarówno w obiektach nowych, jak również użytkowanych od dłuższego czasu. Problem nie jest łatwy do zlikwidowania. Chcąc się go pozbyć w sposób naturalny, np. poprzez intensywne ogrzewanie oraz wietrzenie pomieszczeń, wymagane są odpowiednie warunki temperaturowe wewnątrz i pogodowe na zewnątrz budynku, a ponadto takie osuszanie może długo trwać i nie musi być skuteczne.

Wilgoć w budynkach

Powody wysokiej wilgotności powietrza mogą być różne. W budynkach nowo budowanych takie zjawisko jest raczej normalne. W czasie budowy z przyczyn technologicznych, używa się dużych ilości wody, która następnie gromadzi się w elementach konstrukcji budynków i zwykle samoczynnie nie jest w stanie odparować.

W budynkach już eksploatowanych słaba wentylacja lub bardzo często całkowity jej brak, a tym samym niemożność wymiany powietrza w pomieszczeniach, powoduje wysoką wilgotność powietrza i zawilgocenie ścian. Sytuacja taka bardzo często rozpoczyna się po wymianie starych, nieszczelnych okien na nowe, bardzo szczelne. W tej sytuacji nie może być naturalnej, grawitacyjnej wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Ale również w czasie normalnej eksploatacji budynków może wystąpić podwyższona wilgotność powietrza. Jednym z powodów może być brak lub uszkodzenie izolacji lub drenażu budynku albo nieszczelności w poszyciu dachu, które umożliwiają przedostanie się wody do wnętrza.

Również mieszkańcy powodują powstanie wilgoci. Niektóre codzienne czynności wykonywane w mieszkaniach, takie jak gotowanie i pranie, a następnie suszenie również podwyższa poziom wilgotności powietrza.

Najbardziej narażonymi na wilgoć pomieszczeniami w budynkach są: łazienki, pralnie, suszarnie, kuchnie i piwnice.

Co zrobić, aby poziom wilgotności powietrza utrzymywał się na prawidłowym poziomie? Koniecznie najpierw należy usunąć przyczynę powstawania tego zjawiska, a następnie można przystąpić do suszenia pomieszczeń, poprzez usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza.

Częstym powodem dużego zawilgocenia budynków są powodzie.

Jak działa osuszacz powietrza

Urządzenie to w sposób ciągły wychwytuje wilgoć zawartą w powietrzu, a ponadto wchłania ją ze ścian, podłogi i stropu, a także elementów wyposażenia pomieszczenia. Aby efekty osuszania pomieszczenia były optymalne pod względem szybkości i ekonomii, wszystkie okna oraz drzwi do pomieszczenia powinny być zamknięte, w celu ograniczenia dostępu wilgotnego powietrza z zewnątrz.

Ze względu na sposób osuszania powietrza, urządzenia te dzielą się na: kondensacyjne i adsorpcyjne.

W pracy osuszaczy kondensacyjnych wykorzystano zjawisko skroplenia pary wodnej w powietrzu, po obniżeniu jego temperatury poniżej punktu rosy. Powietrze pobierane jest z pomieszczenia przez wentylator i kierowane na wymiennik ciepła (parownik), gdzie para wodna ulega skropleniu i zostaje odprowadzona, w zależności od konstrukcji do zbiornika lub w sposób ciągły przy użyciu węża poza urządzenie. Osuszone powietrze przepływa następnie przez podgrzewacz, gdzie zostanie podgrzane i wylatuje do pomieszczenia, przy czym jego temperatura jest o kilka stopni wyższa, od pobieranego.


Adsorpcja to wchłanianie jednej substancji przez inną. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych cząstki wody znajdujące się w wilgotnym powietrzu, pochłaniane są przez materiał higroskopijny, który znajduje się w obrotowym bębnie tzw. rotorze. Jego konstrukcja powoduje, że powierzchnia czynnika adsorpcyjnego jest duża, dzięki czemu jego mikroporowata powierzchnia przyciąga dużą ilość wilgoci z przechodzącego przez rotor powietrza. W procesie biorą udział dwa strumienie powietrza, poruszające się w przeciwnych kierunkach. Jeden to pobierany z pomieszczenia, z którego wilgoć jest przejmowana przez materiał higroskopijny i po osuszeniu opuszcza urządzenie. Drugi strumień powietrza jest podgrzany w nagrzewnicy i kierowany na rotor. Przechodząc przez niego powoduje odparowanie wilgoci, którą przejmuje, a następnie jest usuwany poza urządzenie.

Osuszacze adsorpcyjne stosowane są tam, gdzie wymagany jest niski poziom wilgotności lub niska temperatura pomieszczenia.

Rodzaje osuszaczy

Najczęściej stosowanymi osuszaczami w budynkach jednorodzinnych są: osuszacze domowe oraz budowlane.

Osuszacze domowe stosuje się najczęściej w: łazienkach, pralniach, suszarniach, piwnicach, magazynach i tam urządzenia te utrzymują na bieżąco pożądany poziom wilgotności.

Występują w wersji mobilnej, zaopatrzone są w kółka umożliwiające ich łatwy transport na terenie mieszkania lub ścienne do montażu na ścianie w konkretnym pomieszczeniu.

Osuszacze domowe mają estetyczny wygląd, dzięki kompaktowej budowie i stosowaniu odpowiednio dobranych materiałów. Powinny charakteryzować się cichą pracą oraz prostą obsługą, a ponadto gwarantować odpowiednią jakość powietrza poprzez zastosowanie np. odpowiednich filtrów powietrza pochłaniających nieprzyjemne zapachy.

W czasie budowy lub remontu stosuje się osuszacze budowlane. W trakcie prowadzenia prac budowlanych używa się dużych ilości wody, konsekwencją czego jest duża wilgotność elementów konstrukcji budynku. Często, z przyczyn technologicznych jest to przeszkodą w prowadzeniu kolejnych etapów budowy lub prac wykończeniowych, co znacznie wydłuża czas wykonania inwestycji. Zastosowanie osuszaczy pozwala skrócić czas ich osuszania.

Dodatkowymi zaletami takiego rozwiązania procesu osuszania jest wyższa jakość wykonanych robót, poprzez osiągnięcie parametrów technologicznych wymaganych dla poszczególnych robót, co w przypadku osuszania bez użycia osuszaczy nie zawsze jest do uzyskania, np. z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych lub pośpiechu w czasie prowadzonych prac.

Ponadto, o czym niekiedy się zapomina, dobrze osuszony w czasie budowy budynek, potrzebuje mniej energii do jego ogrzania, co daje mniejsze koszty w czasie początkowego okresu użytkowania.