Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100128,t-jak_kontrolowac_poziom_dwutlenku_wegla_w_powietrzu.html
Data: 2011-10-26

Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w powietrzu

Dwutlenek węgla jest jednym z naturalnych składników powietrza, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Gdy wzrasta jego stężenie w otoczeniu, staje się prawdziwie niebezpieczny dla życia i zdrowia.

Powietrze, którym oddychamy zawiera ok. 0,04 % objętości dwutlenku węgla. Taka ilość nie jest dla nas ani szkodliwa, ani trująca.

Dlaczego wzrasta poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach?

Zdarza się jednak, że poziom CO² może gwałtownie wzrosnąć, co najczęściej związane jest z brakiem odpowiedniej wentylacji i brakiem dostępu do świeżego powietrza w pomieszczeniach obiektów mieszkalnych, biurowych, edukacyjnych, służby zdrowia czy przemysłowych.

Konsekwencje dla zdrowia

Zwiększone stężenie dwutlenku węgla może wówczas stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających tam ludzi.

- Zbyt duża ilość CO² w powietrzu (powyżej 5000 ppm - 0,5%) może powodować m.in. bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca i oddech, zaburzenia wzroku i słuchu, a także nudności – tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS.

W skrajnych przypadkach, kontakt z nadmiernym stężeniem dwutlenku węgla może doprowadzić również do utraty przytomności, a nawet śmierci (przez uduszenie).

Kontrola zawartości CO² w powietrzu wewnętrznym

Fot. LARS

Poziom dwutlenku węgla jako naturalnego produktu procesu oddychania i wielu procesów przemysłowych (m.in. przemysł przetwórczy, wydobywczy itp.), musi być więc odpowiednio kontrolowany.

- Umożliwiają to przede wszystkim specjalne urządzenia pomiarowe, służące do monitorowania stężenia tego gazu w powietrzu wewnętrznym, m.in. AURATON MG106 CO2 MONITOR – mówi Maciej Leonhard.

To innowacyjne, przenośne urządzenie służące do pomiaru poziomu dwutlenku węgla w mieszkaniach, domach, wnętrzach budynków użyteczności publicznej, obiektach przeznaczonych do hodowli zwierząt oraz ogrodniczych i przemysłowych.

Charakterystyka monitora

Urządzenie posiada szereg zalet, dzięki czemu doskonale spełnia zadanie monitorowania zawartości dwutlenku węgla w powietrzu:

  • dokładne określenie stężenia CO² w powietrzu;
  • duży i czytelny wyświetlacz;
  • prostota obsługi;
  • alarm dźwiękowy załączający się po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu CO²;
  • gniazdo baterii (możliwość kontroli stężenia CO² podczas zaników napięcia zasilającego);
  • pomiar temperatury powietrza.

Urządzenie do nabycia w cenie: 495,00 netto.

Czy wiesz, że…?

Emisja CO² do atmosfery jest ściśle związana z rozwojem przemysłu i naturalnym przyrostem ludności.

Dwutlenek węgla powstaje w wielu procesach przemysłowych, przetwórczych i wydobywczych.

Jest wydzielany w postaci spalin przez samochody, samoloty i inne maszyny napędzane paliwem.

Stężenie CO² w atmosferze stale rośnie, systematycznie pogarsza się również stan środowiska naturalnego.

Wielkie koncerny przemysłowe wytwarzają miliardy ton CO² rocznie. Samoloty każdego roku emitują łącznie ponad 140 ton CO².

Występowanie w atmosferze dwutlenku węgla w zbyt dużej koncentracji i przez zbyt długi okres czasu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i rozwoju organizmów żywych oraz istotnych zmian klimatycznych.

Źródło: www.yasna.pl