Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100159,t-jak_eliminowac_grzyby_pleśniowe_na_elewacji?.html
Informacja prasowa / Data: 2013-05-13

Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?

Informacja prasowa

Elewacja to wizytówka każdego budynku. Swoje funkcje reprezentacyjne spełnia jednak tylko w przypadku, kiedy jest estetyczna, zadbana i regularnie odnawiana. Brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej może spowodować pojawienie się na elewacji grzybów pleśniwych czy też wykwitów glonów. Rzeczoznawcy mykologiczno-budowlani wskazują przyczyny tego problemu i udzielają cennych rad jak go wyeliminować.

Utrzymujące się zawilgocenie w przypadku elewacji tradycyjnych, może spowodować szereg niekorzystnych zmian w przegrodach budowlanych.

Przede wszystkim niezdrowy klimat w pomieszczeniach wpływający na samopoczucie i wywołujący:

  • procesy gnilne,
  • wykwity,
  • grzyby pleśniowe,
  • odpadanie tynku,

a w konsekwencji obniżenie wartości obiektu.

Warto pamiętać, że z uwagi na zawilgocenie materiału, przegrody tracą swoje własności izolacyjne.

Fot. Quartec Remigiusz Zabolski - ekspert firmy Quartec

Wilgotność masowa już na poziomie 10% może spowodować rozwój grzybów pleśniowych. Materiały budowlane mają bowiem budowę kapilarno - porowatą umożliwiającą pochłanianie wody, która wnikając w głąb materiału wypełnia jego pory częściowo lub całkowicie.

Wraz ze wzrostem zawartości wilgoci maleje ich trwałość, a na zawilgoconych materiałach budowlanych rozwijają się grzyby pleśniowe należące do klas workowców i grzybów niedoskonałych. Niektóre z nich potrzebują dla swojego rozwoju niewielkie ilości organicznych substancji pokarmowych i mogą się rozwijać w szczególności na płytach gipsowo-kartonowych, tynkach, ścianach, murach, materiałach konstrukcyjnych oraz w miejscach o zwiększonej wilgotności.

Można założyć, że nie ma zawilgoconego materiału o pochodzeniu organicznym i nieorganicznym, który byłby odporny na niszczące działanie mikroorganizmów.

Pożywkę dla pleśni mogą stanowić nawet zanieczyszczenia w postaci pyłków kurzu pochodzenia organicznego, osiadające na przegrodach, materiałach, murach i tynkach.

Często w miejscach silnego zawilgocenia razem z grzybami pleśniowymi występują bakterie, które są szczególnie widoczne na powłokach malarskich. Grzyby pleśniowe wywołując biodegradację materiałów budowlanych, obniżają estetykę wnętrz, niszczą przechowywane produkty oraz wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie ludzi oraz zwierząt.

Szczególnie niebezpieczne może to być dla dzieci, u których mogą wywoływać różnego rodzaju choroby takie jak astma, choroby płuc i alergie.

Istotą prawidłowo wykonanej elewacji jest swobodny przepływ powietrza w przestrzeni pomiędzy warstwą ocieplenia a zewnętrzną okładziną elewacyjną budynku.

Firma Quartec opatentowała system elewacji wentylowanej z płytą elewacyjną c-c ELL-TEC, który stanowi wytrzymałą i efektowną powłokę elewacji.

Fot. Quartec                 Przekrój systemu wentylowanego

Wełna mineralna znajdująca się w przestrzeni pomiędzy ścianą budynku, a płytą elewacyjną jest stale wentylowana, co daje maksymalne efekty izolacyjne. Stały przepływ powietrza między poszczególnym warstwami przegrody powoduje, że woda jest stale odprowadzana i nie będzie stanowić właściwego środowiska dla rozwoju grzybów. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na zoptymalizowanie kosztów remontu elewacji, ale także wpłynie na oryginalne zaprojektowanie elewacji, która swoim wyglądem będzie zachwycać przez wiele lat.

Remigiusz Zabolski, Dyrektor ds. Sprzedaży

Firma QUARTEC Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą nieprzerwanie od 1989 roku. Obecnie wprowadza na rynek innowacyjne na skalę europejską płyty kompozytowe celulozowo-cementowe (płyty kompozytowe c-c) pod marką QUARTEC. Płyty kompozytowe c-c QUARTEC posiadają doskonałe cechy wytrzymałościowe i odpornościowe. Duże możliwości formowania sprawiają, że praktycznie bez ograniczeń można nimi dekorować przestrzeń na zewnątrz i wnętrz budynków. Produkcja płyt kompozytowych c-c odbywa się w nowo wybudowanym, w pełni zautomatyzowanym zakładzie produkcyjnym. Jest on zlokalizowany 27 km od Wrocławia w miejscowości Wszemirów, na terenie gminy Prusice.

Źródło: www.quartec.pl