Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-100160,t-wentylacja_mechaniczna_czy_grawitacyjna?.html
Informacja prasowa / Data: 2013-05-15

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Informacja prasowa

Wybór odpowiedniej wentylacji jest równie ważny jak stabilna konstrukcja domu czy sprawna instalacja grzewcza. Wentylacja mechaniczna zapewnia nie tylko równomierną wymianę powietrza, tak szczególnie ważną w domach energooszczędnych i pasywnych, ale także, dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, gwarantuje zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Michał Sitek – Dyrektor Generalny firmy Dospel wskazuje argumenty, które przemawiają za wyborem odpowiedniej instalacji, zapewniającej optymalny klimat w każdym wnętrzu.

Fot. Dospel Michał Sitek – Dyrektor Generalny firmy Dospel

Sprawna wentylacja w domu jednorodzinnym, budynku wielorodzinnym czy też użyteczności publicznej gwarantuje przede wszystkim stały dopływ świeżego powietrza. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych oraz bardzo szczelnych wnętrz. 

„Efektywna wentylacja mechaniczna, pracująca w oparciu o centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła zapewnia ciągły wywiew powietrza, jak również stałe usuwanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza.  Co równie ważne, dostarczane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu do wnętrza nie przedostaje się kurz i brud oraz pyłki kwiatów czy mikroorganizmy.

Warto zaznaczyć, że aktualna oferta rynkowa i różnorodność rozwiązań oferowanych przez producentów elementów instalacji wentylacyjnej powoduje, że inwestorzy rezygnują z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej. Jest to związane z tym, że wentylacja grawitacyjna usuwa z nagrzanego pomieszczenia powietrze przez przewody wentylacyjne i wprowadza w to miejsce nieogrzane powietrze z zewnątrz. Różnica temperatur - szczególnie zimą - powoduje, że proces ten prowadzi do dużych strat ciepła. Aby je ograniczyć, mieszkańcy uszczelniają okna, co wpływa na znaczne zmniejszenie ilość świeżego powietrza w domu.

Takich problemów nie ma, gdy zastosujemy nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną, w której wymiana powietrza jest stała bez względu na pogodę i temperaturę panującą za oknem. Co równie ważne, instalacja mechaniczna funkcjonująca w oparciu o centralę wentylacyjną gwarantuje niezwykle cichą pracę, która nie będzie w żaden sposób przeszkadzać mieszkańcom” – wyjaśnia Michał Sitek, ekspert z firmy Dospel.

Niższe rachunki za ogrzewanie to także argument, który przemawia za wyborem wentylacji mechanicznej. Jest to możliwe dzięki konstrukcji instalacji opartej na centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.

Centrale wentylacyjne z rekuperatorem zimne powietrze czerpane z zewnątrz ogrzewają w wymienniku ciepła. Oznacza to, że potrzebna jest mniejsza ilość energii do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Daje to realne oszczędności, które w przypadku budynków z dobrą izolacją mogą sięgnąć nawet 50%” – dodaje ekspert z firmy Dospel.

Problem z wilgocią w szczelnych budynkach

Stała wymiana powietrza oraz jednakowa temperatura we wnętrzach zapewnia również szybkie usuwanie nadmiaru wody z pomieszczeń.

„Problem wilgotnych ścian, zaparowanych okien czy lustra w łazience to skutek nieprawidłowej wymiany powietrza. Tego rodzaju zawilgocenia mogą prowadzić do pojawienia się w pomieszczeniach pleśni oraz wykwitów grzybów. Nieprzyjemny, stęchły zapach w domu to również oznaka niedostatecznej wentylacji.

Zastosowanie centrali nawiewno–wywiewnej eliminuje ten problem, gdyż zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma mowy o zawilgoceniu pomieszczeń. Jedynie zimą mieszkańcy mogą narzekać na zbytnie przesuszenie powietrza” – podsumowuje Michał Sitek.

Większą cześć każdego dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Standardem obowiązującym w domach, miejscu pracy czy szkole stały się systemy wentylacyjne, które dbają o ilość i jakość powietrza.

Ekspert z firmy Dospel wskazuje zalety wentylacji mechanicznej oraz parametry, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu, który zapewni dobrą wentylację konieczną dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Firma Dospel z powodzeniem funkcjonuje na rynku od 1974 roku. Pierwszy zakład usługowy specjalizujący się w naprawach silników został otwarty w Konopiskach / k Częstochowy. Rosnące zaufanie do produktów i usług firmy stało się podstawą do poszerzenia działalności o produkcję wanien galwanizacyjnych, prostowników, zgrzewarek oraz żyrandoli mosiężnych. Krokiem milowym w rozwoju firmy było wejście na rynek produktów AGD. W 1980r. przedsiębiorstwo, jako jedno z pierwszych w Polsce, rozpoczęło produkcję lokówek elektrycznych. Dynamiczne wkroczenie w ten segment rynku pozwoliło na dalsze inwestycje i sukcesywne poszerzenia wachlarza produktów. Sześć lat później w 1985 r. Dospel rozpoczął produkcje wentylatorów, która w latach 90-tych stała się główną osią przemysłu firmy. Z chwilą zakupienia i otwarcia nowego zakładu produkcyjnego w Częstochowie powstały 2 linie produkcyjne, Dospel Comfort i Dospel Professional, które do dziś zapewniają szeroki asortyment wentylatorów domowych, przemysłowych, zakończeń wentylacyjnych, systemów wentylacji z odzyskiem ciepła oraz central wentylacyjno-klimatyzacyjnych odznaczonych międzynarodowym certyfikatem poświadczającym jakość i bezpieczeństwo. 

Źródło: www.dospel.com