Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-46,t-witamy_na_stronie_www.info_klimatyzacja.pl.html
Autor: Marcin Chrapka / Data: 2007-02-22

Witamy na stronie www.info-klimatyzacja.pl

Strona www.info-klimatyzacja.pl powstała aby w przystępny i możliwie pełny sposób przedstawić Państwu informację z dziedziny klimatyzacji oraz wentylacji. Dodatkowo będziemy chcieli spory nacisk położyć na klimatyzację samochodową, która, mimo iż ma sporo wspólnego z klimatyzacją pomieszczeń, jest jednak nieco inną dziedziną techniki.

Dla kogo info-klimatyzacja.pl?

Strona nasza powstała (podobnie jak www.info-ogrzewanie.pl) aby stworzyć kompendium przystępnej wiedzy na temat klimatyzacji i wentylacji. Chcieliśmy przy tym stworzyć stronę przeznaczoną dla zwykłych użytkowników klimatyzatorów domowych czy klimatyzacji samochodowej. Jest to strona dla każdego kto chce dowiedzieć się na jakiej zasadzie takie urządzenia działają, niekoniecznie wnikając w bardzo techniczne szczegóły. Nie oznacza to oczywiście, że wstępu tutaj nie mają specjaliści z tej dziedziny - wprost przeciwnie - zapraszamy do komentowania naszych artykułów oraz na nasze forum.

Klimatyzacja

Czym jest klimatyzacja? Wbrew potocznemu rozumieniu tego słowa klimatyzacja nie jest li tylko dziedziną nauki, której celem jest zapewnienie nam miłego chłodu w upalne dni. Klimatyzacja to ogół działań, które możemy podjąć aby w pomieszczeniu zamkniętym (lub samochodzie) zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne. Tak więc oprócz utrzymywania odpowiedniej temperatury w zakres tego pojęcia wchodzi także utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Wszystko po to aby człowiek czuł się komfortowo.

Klimatyzacja nie jest tylko luksusem - oprócz tego, że zapewnia nam komfortowy wypoczynek, pozwala pośrednio zwiększyć wydajność pracy. W związku z tym, że ludzkość coraz większą wagę przywiązuje do zapewnienia sobie odpowiednich warunków pracy klimatyzacja pomieszczeń i samochodów zyskuje na ważności. O samochodach wspomniano tutaj nie bez przyczyny - w końcu i one często są miejscem pracy.

Wentylacja

Rozpatrując pojęcie klimatyzacji należy zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiedniego stanu "przewietrzenia" pomieszczenia. A tutaj bardzo ważny jest układ wentylacyjny budynku. Wentylacja zgodnie z definicją to cyrkulacja powietrza. I tutaj ponownie czeka na nas pewna niespodzianka - nie chodzi tutaj tylko o wymianę powietrza między otoczeniem a pomieszczeniem. O wentylacji możemy mówić także w układzie zamkniętym (gdzie stosowane są odpowiednie filtry).

Klimatyzacja samochodowa

Jak wspomniano wcześniej klimatyzacja samochodów jest równie ważna. I to nie tylko dlatego, że samochody są często miejscem pracy. Utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w samochodzie jest utrudnione ze względu na jego mobilność oraz budowę. W słoneczne dni nagrzewająca się blacha powoduje bardzo uciążliwe dla posiadaczy pojazdów bez klimatyzacji uczucie gorąca.