Artykuł pochodzi ze strony www.info-klimatyzacja.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-klimatyzacja.pl/artykul,id_m-63,t-czyszczenie_klimatyzacji.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-07-27

Czyszczenie klimatyzacji

Aby stan techniczny urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym sprawność klimatyzacji, była zadowalająca należy dbać o czystość poszczególnych jej elementów. Brak tej dbałości powoduje, że klimatyzacja zamiast poprawić komfort życia w klimatyzowanych pomieszczeniach, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, a nawet stan zdrowia mieszkańców. Sytuacja taka nie będzie miała miejsca, gdy obsługa urządzeń klimatyzacyjnych będzie odbywać się ściśle wg. zaleceń producenta znajdujących się w instrukcji obsługi.

Filtr – magazyn brudu

Zanieczyszczony filtr powoduje znaczący spadek sprawności urządzenia – zmniejsza się ilość powietrza, która przechodzi przez niego, a tym samym zwiększają się koszty eksploatacji klimatyzatora.

Filtry wychwytują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Są to między innymi, bakterie oraz wirusy, które osadzają się na filtrach, gdzie mogą wystąpić sprzyjające warunki ich rozwoju.

W efekcie z klimatyzatora mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy, ale również może to prowadzić do chorób górnych dróg oddechowych.

Natomiast pyły osadzające się na filtrze powodują jego zatykanie.

Niektóre klimatyzatory posiadają sygnalizator informujący o konieczności czyszczenia filtra. W urządzeniach, nieposiadających takiego sygnalizatora, filtr należy czyścić w terminach podanych w instrukcji obsługi - zwykle, co dwa tygodnie.
Jeżeli klimatyzator pracuje w środowisku silnie zanieczyszczonym czyszczenie filtra trzeba przeprowadzać częściej.

Zużyty lub uszkodzony filtr należy wymienić na nowy.

Do czyszczenia filtra można używać odkurzacza. Filtr można również umyć letnią wodą z płynem przy pomocy miękkiej szczotki.

Mycie elementów zewnętrznych klimatyzatorów

Najbardziej na zanieczyszczenie narażone są kratki lub panel wlotu i wylotu powietrza do klimatyzatora.

Do mycia tych elementów należy stosować letnią wodę lub nie agresywny środek czyszczący. Może to być mydło lub płyn do mycia. W żadnym wypadku nie wolno stosować proszków lub rozpuszczalników, gdyż spowoduje to porysowanie powierzchni, a nawet odkształcenie elementów mytych, a w konsekwencji ich zniszczenie.

Do mycia należy używać miękkiej szmatki.

Zapraszamy do dyskusji na nasze forum

» Czyszczenie klimatyzacji