www.info-klimatyzacja.plwww.info-klimatyzacja.pl
Obrazek
Wyszukaj w serwisie:
Aktualności Klimatyzacja Wentylacja Porady Wydarzenia rss
Strona główna Klimatyzacja samochodowa Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów

Eksploatacja klimatyzacji w samochodzie

Autor: RCh / Data: 2009-11-20

Podobnie, jak klimatyzacja w budynkach, układ klimatyzacji stosowany w samochodach wymaga okresowych przeglądów oraz ewentualnych napraw. Urządzenia oraz przewody powietrzne składające się na układ klimatyzacji pojazdu pracują w bardzo trudnych warunkach i są narażone na uszkodzenia, których zapewne udałoby się uniknąć zachowując podstawowe zasady ich użytkowania. Utrzymanie w dobrym stanie technicznym urządzeń układu klimatyzacji oraz jej czystości wpływa na bezawaryjne działanie układu oraz nie jest szkodliwe dla zdrowia pasażerów samochodu.

Czynności serwisowe

Zaleca się, aby przeglądu układu klimatyzacji w samochodzie dokonywać w wyspecjalizowanym warsztacie, co najmniej raz w roku, bezpośrednio przed lub po sezoneie. Jeżeli jednak, nie przeprowadzano systematycznie tych czynności, to wydobywający się z układu nieprzyjemny zapach powinien być sygnałem do wykonania przeglądu. Ponadto przyczyną nieprawidłowej pracy mogą być ubytki czynnika z powodu starzenia się uszczelek. Również nawet niewielkie kolizje samochodu mogą być przyczyną powstania nieszczelności. W czasie przeglądu tego typu nieszczelności powinny zostać zlokalizowane oraz usunięte.

W czasie przeglądu klimatyzacji kontroluje się prawidłowość pracy układu, sprawdza się ciśnienie oraz przepływ powietrza, instalację elektryczną, a także poszukuje się uszkodzeń mechanicznych. Raz w roku lub co 15000 km wymienia się filtr kabinowy. Po tym czasie lub przebiegu filtr może być w takim stopniu zanieczyszczony, że praktycznie zablokuje dopływ świeżego powietrza z zewnątrz pojazdu. Wiąże się z tym również przeciążenie silnika dmuchawy, w tym wypadku możliwe jest jego zniszczenie. O zatkaniu filtra może świadczyć nieprzyjemny zapach wydobywający się z układu oraz zaparowane szyby w samochodzie. Zaleca się również w tym czasie przeprowadzić dezynfekcję układu. W razie potrzeby uzupełnia się czynnik chłodniczy oraz olej. Co dwa lata dokonuje się wymiany filtra osuszacza. Filtr ten jest ważnym elementem układu klimatyzacji. Wychwytuje on wilgoć, dzięki czemu zabezpiecza układ przed korozją, a także skraplacz i sprężarkę przed uszkodzeniem.

Dezynfekcja układu

Zanieczyszczony filtr kabinowy oraz przewody powietrzne są powodem nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z układu klimatyzacji. Aby temu przeciwdziałać należy systematycznie wymieniać filtr oraz dezynfekować drogę, którą pokonuje powietrze do kabiny. Powietrze przechodzące przez miejsca, gdzie znajdują się grzyby oraz mikroorganizmy, zostaje skażone, a oddychanie nim może powodować alergie oraz zapalenie dróg oddechowych. Tak więc zapach jest tylko sygnałem zanieczyszczenia powietrza, natomiast oddychanie takim powietrzem jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Z tego powodu tak ważne jest dbanie o czystość układu klimatyzacyjnego pojazdu.

Eksploatacja w okresie zimy

Klimatyzacja samochodowa stosowana jest głównie w okresie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. W pozostałej części roku, również należy pamiętać, że pojazd wyposażony jest w klimatyzację. Zaleca się, aby przynajmniej raz w tygodniu, uruchamiać klimatyzację na ok. 15 minut. Ponieważ smarowanie sprężarki następuje tylko w czasie pracy klimatyzacji, jej okresowa praca nawilża uszczelki oraz smaruje łożyska, a to zabezpiecza urządzenie przed pracą “na sucho”. Konsekwencją pracy w takich warunkach może być uszkodzenie lub zniszczenie sprężarki.

Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Prawdy i mity o klimatyzacji

Prawdy i mity o klimatyzacji

Towarzyszy nam każdego dnia, w samochodzie, pracy, instytucjach publicznych, coraz częściej r... » ...więcej
Uciekająca energia, czyli jak dobrać odpowiednią izolację termiczną w instalacjach chłodniczych i klimatyzacji?

Uciekająca energia, czyli jak dobrać odpowiednią izolację termiczną w instalacjach chłodniczych i klimatyzacji?

W instalacjach chłodniczych różnica pomiędzy temperaturą otoczenia, a temperaturą czynnika chłodniczego prowadzi do znacznych strat energii, zwiększając tym samym koszty eksploatacyjne systemu. Odpowiednio dobrana izolacja termiczna pozwala zredukować swobodny przepływ energii cieplnej, a w konsekwencji zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Zbigniew Kilijańczyk, ekspert z firmy Thermaflex, podpowiada, czym zatem powinniśmy się kierować oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przy doborze izolacji systemu... » ...więcej
Czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji

Aby stan techniczny urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym sprawność klimatyzacji, była zadowal... » ...więcej
Złączki typu SAE firmy Armacell – szybko i pewnie

Złączki typu SAE firmy Armacell – szybko i pewnie

Niezawodność i hermetyczność połączenia jest w przy... » ...więcej
Izolacyjna rewolucja

Izolacyjna rewolucja

Niezwykłe połączenie bardzo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła z bardzo wysokim wsp... » ...więcej
Klimatyzator - już czas o nim pomyśleć

Klimatyzator - już czas o nim pomyśleć

Choć dopiero od kilku dni za oknem mamy więcej słońca... » ...więcej
Terminarz Targów organizowanych przez Agencję Informacyjno - Reklamową Promocja w 2013 roku

Terminarz Targów organizowanych przez Agencję Informacyjno - Reklamową "Promocja" w 2013 roku

Zamieszczamy aktualny terminarz Targów organizowanych przez Agencję Informacyjno - Reklamową "Promocja" z Wadowic w 2013 roku. Agencja Promocja działa w branży organizacji targów od 1993 roku. Są to imprezy o charakterze lokalnym, obejmujące znaczące ośrodki województw małopolskiego i śląskiego. Specjalizuje się w branżach: budownictwo, ogrzewanie, aranżacja wnętrz, ogrody. Targom towarzyszą wystawy np. samochodów dostawczych, ... » ...więcej
Polecamy porady

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni?

Najprostszym sposobem jest wietrzenie kuchni poprzez otwi... » ...więcej

Użytkowanie klimatyzatora – na co zwrócić uwagę

Aby można było długo cieszyć się bezawaryjną oraz p... » ...więcej
Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Jak usunąć roztocza kurzu z pluszaków

Fot. Candy Chłodziarko-zamrażarka może stano... » ...więcej
Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia